Android Godless Virüsü Nedir? Temizleme yolları nelerdir?

Tanrısız anlamına gelen Godless virüsü yeni bir virüs olmasına rağmen şuanda tüm dünyadaki akıllı cihaz kullananları tehdit etmiş durumdadır. Virüs öyle bir hızla yayılıyor ki kimse cihazına bu virüsün nasıl bulaştığını ne yapması gerektiğini bilmiyor. Virüsün çok sinsi bir virüs olması da akıllı cihaz kullanıcılarının işlerini zorlaştırmakta ve virüsün fark edilmesini zorlaştırmaktadır.


Godless virüsü Android 5.1 Lollipop ve önceki sürümlerini tehdit eden bir virüs çeşididir. Virüs ilk önce ekranı devre dışı bırakıyor ve cihaz sahibinin farkına varmasını engelliyor. Bu sayede telefon içerisindeki bilgileri kolayca farklı bir yere aktarabiliyor. Bununla kalmayıp virüs sızdığı cihaza daistenmeyen uygulamalar yükleyebiliyor. Virüsün en kötü yanı ise sisteme sızdırabileceği uygulama ile ön ve arka kamera ile cihaz sahibinin yaptıklarının gözlemlenmesini sağlayabiliyor. Yani bu virüs kısacası cihaz sahibinin, her türlü bilgisi ile görüntülerini kolayca ele geçiriyor. Şuana kadar 850 milyon akıllı telefon kullanıcısı bu virüse maruz kalmış durumdadır. Görünen o ki bu virüsün yayılma hızına bakılırsa bu sayı giderek artacaktır. Şuanda özellikle Hindistan da yayılan bu virüs ülkede akıllı telefon kullananların cihazlarını % 46’sında bulunmaktadır. Hindistan’ ı Endonezya takip etmekte ve burada da % 10 oranında cihazlarda bu virüse rastlanmaktadır. Rusya, Japonya, Vietnam, Malezya,İran, Filipinler ve Tayland bu virüse maruz kalan diğer ülkelerdir ve bu ülkelerde bu virüs hızla yayılmaya devam etmektedir. Türkiye’ deki akıllı telefonlarda şuan bu virüse rastlanmamıştır. Ama bu durum bu virüsün ülkemizdeki cihazlarda görülmeyeceği anlamına gelmemektedir.
Akıllı telefon kullananların bu virüse ve diğer virüslere maruz kalmamaları için güncel bir işletim sistemini kullanmaları gerekir. Bunun dışında Antivirüs programları yüklenerek cihazlar koruma altına alınabilir. Modifikasyonlardan da uzak durmak gerekir. Bu virüsün Google Play üzerinden yüklenen pek fazla bilinmeyen uygulamalar ile cihazlara bulaştığı düşünülmektedir. Google Play üzerinden uygulama indirmek istediğinizde uygulamanın kullanıcı puanlarına ve geliştiricisine dikkat etmeniz sizin yararınız olacaktır. Bunun dışında yeni gelişen virüs programlarını takip etmeli ve cihazınızı bu programlarla korumalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

https://humblerise.com/