Bilgisayarda Güvenlik Sorunu Barındıran Platformlar

Bilgisayarlar içerisine çeşitli işlemler için kullanmak amacıyla birçok program yüklenmektedir. Yüklenilen bu programlar içerisinde açıklar bilgisayarınız için bir tehdit unsuru oluşturmaktadır. Bu açıklar sayesinde bilgisayarınıza rahatlıkla girilebilir ve her türlü bilgiye ulaşılabilir. İşte bilgisayarınızda bulunan programlardaki açıklar: Java scripit internet tarayıcılarında ve doküman görüntülemede kullanılmaktadır. Kullanım alanının yaygın olması da onun bir tehdit unsuru olmasını kolaylaştırmaktadır. Java scripit içerisinde yer alan güvenlik açıkları bilgisayara ulaşmak için kullanılan bir araç haline gelmesini sağlıyor. PDF hemen hemen her türlü uygulamada kullanılan bir programdır. Bu programın bu kadar çok kullanılması ve güvenlik açığının bulunması kötü amaçlı kullanım için onu uygun hale getiriyor. PDF ile paylaşılan her türlü doküman içerisinden kolayca bilgisayarınıza virüs bulaştırılabiliyor.
Botnetlerin komuta ve kontrol kanalları bilgisayara zararlı bir yazılım bulaştığında onu bir tehdit unsuru haline getiriyor. Botnetlerin kontrol altın alınması ona komutlar verilmesini sağlamaktadır. Veri hırsızlığı yapabilmek için de botnetlerin kontrol altına alınması gerekir. Ama iletişim kanalları bloklanırsa komutlar gönderilmez. Böylece de kullanıcı bilgileri bilgisayar korsanlarının eline geçmez.Botnetlerin komuta ve kontrol kanallarına ulaşabilmek için daha çok HTTP protokolü kullanılmaktadır. XSS açıkları olarak adlandırılan açıklar web tabanlı en tehlikeli güvenlik açıklarıdır. XSS açıkları birçok internet sitesinde bulunmaktadır. Bu internet sitesi üzerindeki açıkları tespit eden korsanlar kullanıcıların hesaplarını istedikleri gibi kontrol edebilmektedir. XSS açıklarının bazıları kolayca tespit edilip açıklar kapatılabiliyor bazılarınınise tespiti ve açığın kapatılması oldukça zordur.
USB bellekler herkesin kullandığı en temel doküman taşıyıcısıdır. Bu taşıyıcı ile her türlü büyük boyutta bilgi kolayca taşınabilmektedir. Her bilgisayarda kolayca kullanılması USB belleklerin tercih edilme sebebidir. USB belleklerin çok iyi yanlarının olduğu görülsede aslında bilgisayar virüsünü kolayca taşıyabilen ve hızla yayılmasını sağlayan bir aygıttır.Conficker solucanı USB bellekler ile yayılan en zararlı yazılımlardan birisidir. Bilgisayar korsanları USB bellekler ile virüs yaymayı oldukça çok kullanmaktadır.
Bilgisayarlarda kullanılan ve işlem yapılmasını kolaylaştıran bu programların faydaları olduğu gibi programlar içerisindeki açıklar nedeniyle zararları da vardır. Bu zararlar kimi zaman çok ciddi boyutlara ulaşmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

https://humblerise.com/