Casus Yazılımlar Nasıl Teşhis Edilir?

Teknolojinin ilerlemesi sonucu casus yazılımlar cep telefonlarımıza kadar ulaşmış durumda. Kişinin fotoğrafları videoları dosyaları gibi birçok bilgi kötü amaçlı kişilerin eline geçiyor. Bu bilgiler insanların hayatlarını büyük şekilde olumsuz etkileyebiliyor. En başta telefon dolandırıcıları!

Telefonlara yüklenen kötü yazılımlar yüzünden birçok kişi telefon dolandırıcılarına servet değerinde paralar veriyor. Bunlardan nasıl korunuruz sorusunun cevabını şu şekilde açıklayabiliriz:

Telefonunuza garip bir şeyler oluyor mu?

Telefon teknolojisi ilerledikçe telefonlar beklenmedik zamanlarda olmayacak sorunlar çıkarabiliyor. Telefonunuzun ışığı durduk yere yanıp sönüyor ve telefonunuzda kendi kendine reklamlar uyarılar gibi ekranlar çıkıyor ise telefonunuzun bazı bilgilerini yedekledikten sonra sıfırlamanı önerilir.

Şarjı sorunu, telefonunuzun şarjı daha hızlımı gidiyor?

Casus yazılımlar aralıksız çalıştıkları için şarjınız eskisinden daha hızlı bitecektir. Bu durum da casus yazılımlarının olup olmadığını anlayabileceğimiz bir durumdur.

Telefonlar konuşurken arkadan değişik seslerin gelmesi; Telefonla konuşurken arka plandan garip seslerin gelmesi telefonunuzun dinlendiğini anlamamızı sağlayabileceğimiz bir durumdur. Telefonla konuşurken arka plandan değişik sesler duyuyorsanız telefonunuz dinleniyor olabilir.

Telefonunuz olmadık şekilde kapanıyor mu?

Casus yazılımlar ağar bir uygulama olduğu için telefonunuzu aşırı miktarda yorar ve telefonunuzun kapanmasına sebep olur. Bu durum telefonunuzun dinlendiğine dair bir işaret olabilir.

Telefonunuza alakadarınız olmayan mesajlar mı geliyor?

Telefonunuza bilmediğiniz mesajlar geliyorsa böyle bir durumda mesajları aldırış etmeden silmenizi öneririz. Bu durum telefonunuzun dinlendiğine dair bir işaret olabilir.

Telefonunuz bir anda fazla mı yavaşladı?

Telefonunuz bir anda gereğinden fazla yavaşladıysa zararlı yazılımların daha fazla yer kaplamasından kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda telefonunuzu sıfırlamanızı tavsiye ederiz.

Telefonunuzda bilmediğiniz yazılımlar mı var?

Telefonunuzda sizin haberiniz dâhilinde yüklenmiş yazılım var ise yazılımları kaldırmanızı kaldırılmıyor ise telefonunuzu sıfırlamanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

https://humblerise.com/