Hacker Nedir?

Hacker Nedir?

İnternet üzerinden birçok sisteme erişebilen, kullanıcıların hesaplarını yok edebilen ya da bireylerin hesapları üzerinden diledikleri işlemi yapabilen kişilere hacker denmektedir. Bu kişiler bilgisayar yazılımlarında bulunan açıklardan faydalanarak bu bilgilere erişmektedir. Yaptıkları işlemler ile adından söz ettiren ve dünyaca ün kazanmış birçok siber gruplar bulunmaktadır ve ülkemizde de bu grupların sayısı oldukça fazladır. Genel olarak baktığımız zaman birçok resmi belgede bu kişilerin kim olduğuna ilişkin şöyle bir açıklama yapılmaktadır. Kişilerin şahsına ait olan bilgisayarı ya da kurum ve kuruluşların özel bilgilerinin bulunduğu bilgisayar ya da ağ bağlantılara izinsiz bir şekilde giriş yapan kişi ya da gruplardır. Bu açıklamaya göre yorum yapacak olursak elektronik ya da mekanik sistemler üzerinden belirli kurallara göre yapılmış olan sistemleri yanıltan kişilere diyebiliriz.

Bu kişiler yapmak istedikleri işlemi çok farklı yollarda gerçekleştirmektedirler ve bu işlemleri yaparlarken de kendilerine hiçbir şekilde ulaşılmaması için çok farklı yollar denemektedirler. Amaçlarına ulaşmak için sistemlere farkında olmadan bazı eklentiler yükleyen kişiler, kullanıcı isim ve şifrelerine eriştikten sonra kısa bir süre içerisinde belirli kodlar ile sistemin tamamına hakim olmaktadırlar. Yaptıkları işlemlere göre de çok farklı isimlerde ortaya çıkan bu kişiler, birçok uluslar arası örgüt tarafından aranmaktadır.

Hacker Türleri Var Mıdır?

Bilgisayar programcılığı ve sistem açıklarını bulma konusunda uzman olan bu kişiler gerçekleştirdikleri işlemlere göre de farklı isimler almaktadır ve hacker türleri de şöyledir. İlki Hacktivist’tir. Bu kişiler kendi görüşlerine uygun olmayan site ya da topluluk gruplarına yönelik şikayetlerini duyurmak için bazı hesap ya da sitelere sızarak buradan mesajlarını duyurmaktadırlar. Siyah Şapkalılar ise ayırt etmeksizin tüm program ya da siteleri güvenlik açıklarını bularak kırabilen ve elde ettikleri bilgileri de kullanan zararlı kişilerdir. Belki de faydalı görünen grup olan Beyaz Şapkalılar, sistemlerde oluşan hataları tespit ederek site kullanıcı ve yöneticilerine bildirerek düzeltilmesini sağlarlar. Bu ve bunun gibi isimlerle faaliyet gösteren kişilerin yapmış olduğu işlemlerin hiçbiri yasal olarak kabul edilmez ve kim tarafından yapıldığı tespit edildiğinde kişiler hakkında yasal işlemler başlatılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

https://humblerise.com/