Category Archives: Hacker Saldırıları

Hacker Türleri Nelerdir?

Hacker; izinsiz olarak başkalarının bilgilerine ulaşan ve bu bilgileri kendi çıkarları için kullanan kişilere verilen bir addır. Hackerlar bilgisayar üzerinden her türlü güvenlik engelini aşarak istedikleri bilgilere kolayca ulaşabilirler. Hackerların kimisi ulaştığı bu bilgileri iyi bir şekilde kullansa da hackerların çoğunluğu bu bilgileri kötü amaçlı kullanmaktadır. Hackerlar sanal alemde kaos yaratmaya çalışan belirli firma ve kişilere sabotaj düzenleyen ve hırsızlık yapan kişilerdir. Bu hackerların farklı çeşitleri vardır. İşte hacker türleri ve neler yaptıkları:

Türkiye Elektronik Ordusu

Türkiye Elektronik Ordusu

Sanal dünya ile ilgili her geçen gün yeni bir bilgi ve haber duymaktayız. Birbirinden farklı sistemlerin gelişmiş olduğu bu sanal alemde artık her şey tek tuş ile mümkün olmakla beraber, birçok kötü amaçlı kullanım da gözlenmektedir. Bu konuda herkesin bileceği kişiler ise hackerlerdir. Bu kişisel bilişim sistemleri üzerinden kişilerin bilgilerine izinsiz bir şekilde erişen, onların kullanımlarını kısıtlayan ve kullanımlarını da takip eden kişilerdir. Bu kişiler ise zaman zaman bir araya gelerek bazı grupları oluşturmaktadır ve ülkemizde de bilişim sistemi konusunda oldukça tecrübeli olan gruplar bulunmaktadır.

Siber Suçlar Nelerdir?

Siber Suçlar Nelerdir?

Teknolojik gelişmelerle birlikte insan hayatının olmazsa olmazları arasına giren bilgisayar ve internet kullanımı, bazı olumsuz etkiler ile karşılaşmaya da başlamıştır. İnternet üzerinden belirli kullanıcı kitlesine ulaşmak amacıyla oluşturulmuş olan siteler ya da herhangi bir uygulamayı internet sayesinde kullanıcılara sunan kurumlar, bazı bilişsel saldırılarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu saldırılara bilişim ya da siber saldırılar ismi verilmektedir. Siber suçlar, herhangi bir bilgisayar ya da bilgisayar ağının kullanılmasıyla işlenen herhangi bir suç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu suçlar bireylere, kurumlara, gruplara ya da topluluklara yönelik gerçekleştirilmektedir. Bilişim suçlarının son zamanlarda en sık rastlandığı alanlar ise bankacılık sektörüdür. Bankaların adı ile kişiler mail adreslerine ya da cep telefonlarına mesajlar gönderen kişiler, bu mail ya da mesajlarda kullanıcıların herhangi bir internet linkine tıklaması ile birlikte onların tüm özel bilgilerine ulaşmakta ve bu bilişim suçlarını işlemiş olmaktadırlar.

Lamer Nedir?

Lamer Nedir?

İnternet üzerinden kişilerin verilerine erişebilen ve bu veriler ile kendi menfaatleri doğrultusunda hareket eden ya da tam tersine sistem açıklarını tespit ederek kişi veya kurumların herhangi bir olumsuz durum ile karşılaşmamalarına imkan sağlayan bazı kişiler bulunmaktadır. Kendilerinin internet üzerinde bilinen isimleri hackerdir. Bu kişiler internet aracılığı ile kişilerin sistem açıklarından faydalanarak bilgilerine ulaşmaktadır ve bu sanıldığı kadar kolay yapılacak işlem değildir. Buna rağmen internet üzerinde bu işlemleri yapabildiğini iddia eden fakat hiçbir şey gerçekleştiremeyen kişiler vardır. Bunlara internet ortamında lamer denilmektedir.

Hacker Nedir?

Hacker Nedir?

İnternet üzerinden birçok sisteme erişebilen, kullanıcıların hesaplarını yok edebilen ya da bireylerin hesapları üzerinden diledikleri işlemi yapabilen kişilere hacker denmektedir. Bu kişiler bilgisayar yazılımlarında bulunan açıklardan faydalanarak bu bilgilere erişmektedir. Yaptıkları işlemler ile adından söz ettiren ve dünyaca ün kazanmış birçok siber gruplar bulunmaktadır ve ülkemizde de bu grupların sayısı oldukça fazladır. Genel olarak baktığımız zaman birçok resmi belgede bu kişilerin kim olduğuna ilişkin şöyle bir açıklama yapılmaktadır. Kişilerin şahsına ait olan bilgisayarı ya da kurum ve kuruluşların özel bilgilerinin bulunduğu bilgisayar ya da ağ bağlantılara izinsiz bir şekilde giriş yapan kişi ya da gruplardır. Bu açıklamaya göre yorum yapacak olursak elektronik ya da mekanik sistemler üzerinden belirli kurallara göre yapılmış olan sistemleri yanıltan kişilere diyebiliriz.

DDOS Saldırıları Engellenebilir mi?

DDOS Saldırıları

Ülkemizde geçtiğimiz günlerde birçok internet sitesine erişim engelli bir hal almıştı ve bunun nedeni birçok siber saldırı grubunun yapmış olduğu saldırılardır. Yapılan bu saldırılar bilişim sistemlerine yönelik uzaktan toplu saldırılar olarak adlandırılmaktadır ve bu saldırıları düzenleyen kişilerin ise iki adet hacker grubu olduğu bilinmektedir.

Siber Savaşlar: Başlangıç

Teknoloji insanoğlunun ilerlemesinde önemli bir itici güç olduğu bilinmektedir. Teknolojideki bu gelişmeler ekonomi, sağlık, spor gibi birbirinden farklı alanların yanında, devletlerin mücadeleleri sonucu ortaya çıkan savaşlarda da kullanılmıştır. Teknoloji ya yeni bir savaş yöntemini doğurmuş veya var olan savaş algısında bir değişikliğe sebep olmuştur. Savaşlar da teknolojik ilerlemenin ivmelenmesine sebep olmuş, her iki alan birbirini beslemiştir. Teknolojik gelişmeler sonucunda savaşların etki alanı kinetikten analog’a ve analog’tan sayısala dönüşmektedir. Sayısala dönüşen savaşlar yepyeni bir alanda yapılmaya başlanmıştır.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun Siber güvenlik danışmanı Isaac Ben-Israel

Akıllı Enerji Şebekeleri ve Siber Güvenlik

Bilgi güvenliği firmalarından Kaspersky tarafından Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya, ABD, Japonya, Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’de 1300’den fazla Şirket yöneticisi ile yapılan bir anketin sonuçları Haziran 2011’de “Global IT Security Risks” adıyla yayınlanmıştır. Sözkonusu rapora göre şirketler için en önemli riskler aşağıdaki grafikte gösterilmekte olup ankete katılanların yaklaşık yarısı (%46’sı) şirketleri için gelecekteki en yüksek riski, Bilişim ve Bilgi Sistemlerine yönelik tehditler olarak görmektedirler.

Ddos nedir, ne değildir? II. Bölüm

Bir önceki yazımızda genel olarak Bilgi Güvenliği’nin temelini oluşturan Gizlilik – Bütünlük – Erişilebilirlik (CIA)’den ve DoS’un ne olduğundan bahsettik. Sonrasında verdiğimiz yaşanmış vakalar da, bize bu silahın ne denli güçlü olabileceğini gösterdi. Bu yazımızda ise biraz daha derine inip bu işin teknik detaylarından, saldırı şekillerinden bahsedeceğiz. Son olarak da alınabilecek önlemlere değinerek bu saldırılara karşı neler yapabileceğimizi göreceğiz.

DDoS, daha önceki yazımızda bahsettiğimiz üzere Dağıtık Servis Engelleme saldırılarıdır. Dağıtık olması, sadece saldırının şiddetini arttırmamakta, aynı zamanda engellenmesini de zorlaştırmaktadır. Çünkü saldırı tek kaynaktan gelmiyordur ve tek bir firewall kuralı ile basitçe o IP’yi engelleyebileceğiniz bir durum söz konusu değildir.

Ddos nedir, ne değildir? I. Bölüm

Internetin yaygınlaşmasıyla birlikte, bu ağın nimetlerinden yararlanan insanların yanında, sistemlerin zafiyetlerinden yararlanarak hedef sistem ya da ağa sızan kötü niyetli insanlar da var olmuştur. Bu işlem çoğu insan tarafından sistemin hacklenmesi olarak ifade edilmektedir. Günümüzde hemen her sistemde karşılaşabileceğimiz bu zafiyetler kimi zaman sistemin açıklarından, kimi zaman uygulamadan ya da çoğu zaman tamamen kullanıcı hatalarından (basit şifreler gibi) kaynaklanabilmektedir. Bu sistem açıkları giderildiği sürece yeni bir açık tespit edilene kadar sistemlerin güvenli olduğu söylenebilir. Burada belirtmeden geçmeyelim; asla %100 güvenlik mümkün değildir.

Zafiyetler ve hacking gibi kavramlar üzerinden hızlıca geçtikten sonra Bilgi Güvenliği’nin temelini oluşturunan C-I-A konusunda da bilgi vermek uygun olacaktır;