İnternetten Güvenli Alışveriş Tüyoları

İnternetten alışveriş yapmak günümüzde çok yaygınlaşsa da yaşanan dolandırıcılık olayları nedeniyle birçok kişi internetten alışveriş yapmanın güvenilir olmadığını düşünmektedir. Aslında belli başlı bazı kurallara dikkat edilirse internetten alışveriş yapmak hem güvenilir hem de çok zevklidir.


İnternetten alışveriş yapmanın en zevkli yanı mağaza mağaza gezme derdinin olmamasıdır. İstediğiniz ürünü kolayca farklı fiyatlarda bulabilirsiniz. Ama bazı kurallara dikkat etmezseniz internetten yaptığınız alışverişin sonu kötü bitebilir. Öncelikli olarak internetten alışveriş yaparken alışveriş yapacağınız sitenin isminin bilinir bir site olmasına dikkat etmelisiniz. Daha önce adını hiç duymadığınız bir siteden kesinlikle alışveriş yapmamalısınız. Sitenin ismini internetten araştırarak şikâyet sitelerinde adının geçip geçmediğini siteyle ilgili ne gibi şikâyetler olduğunu kontrol edebilirsiniz. Sitenin ana sayfasında hangi şirkete ait olduğu, iletişim bilgileri ve şirketin adresinin olup olmadığını kontrol edin. Alışverişle ilgili hüküm ve şartların olduğu belgenin olmasına dikkat edin ve bu belge içerisinde hangi şartlar var bunları mutlaka okuyun. Sitenin tasarımı da sitenin güvenilir bir site olup olmadığını belli eder. Eğer internet üzerinden geçici bir süreliğine kurulmuş bir site ise oldukça basit bir tasarıma sahiptir. Ama güvenilir bir şirketin sitesi ise site tasarımı oldukça kaliteli ve dikkat çekicidir. Sitenin arama çubuğundaki adresinin önünde https:// olmasına dikkat edin ayrıca adresten önce bir kilit işareti varsa bu anahtara tıkladığınızda sitenin güvenlik bilgilerine ulaşabilirsiniz. SSL veya STE güvenlik protokollerinden birinin olup olmadığına dikkat edin. 3D Secure ödeme sisteminin olması size kolaylık sağlar bu ödeme sisteminde siteden alışveriş yaptığınızda bankadan alışveriş onayı için telefona mesaj gelir. Bu mesajdaki kodu girerek alışverişe güvenli bir şekilde devam etmiş olursunuz. Banka kartı veya havale yöntemlerini de artık birçok alışveriş sitesi kullanmaktadır. Kredi kartı bilgilerini vermek istemeyenler bu tür yöntemleri kullanabilirler. Bunun dışında kredi kartı yerine sanal kart uygulamasında kullanılabilir. Sanal kart birçok bankanın kullanıcılarına sunduğu hizmetlerden birisidir. Kredi kartına bağlı olan bu karta istediğiniz zaman para yükleyip alışveriş yapabilirsiniz. Sanal kart üzerindeki hesap numarası ile kredi kartı üzerindeki numaralar birbirinden farklıdır. Bu nedenle hiçbir güvenlik sorunu yaşamazsınız.

İnternet üzerinden alışveriş yapmak istiyorsanız bu kurallara dikkat ettiğiniz sürece herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Ayrıca almak istediğiniz bir ürünün fiyatına da dikkat ederek güvenilir olup olmadığını anlayabilirsiniz. Hiçbir markanın 250 TL’lik bir ürünü 50 TL ye kesinlikle satılmaz. Alışveriş yapacağınız sitede böyle bir indirim varsa o üründe ya da sitede sıkıntı vardır. Hemen alışverişi bırakın ve o siteden uzak durun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

https://humblerise.com/