IOS Telefon ve Tabletlerde Şarj Olmasına Rağmen Kapanma Sorunu (Kesin Çözüm)

Kötü Amaçlı Yazılım (malware) ekibi sizler için güncel bug’ları araştırmaya devam ediyor. Son yılların gözdesi Apple’ın özellikle telefonlarında oldukça sık karşılaşılan bir problemin çözümünü aramak için yola çıkan ekibimiz sizleri kesin çözüme kavuşturacak bir yazı hazırladı. 

Özellikle Iphone 6S ve 6 Plus serisinde sıkça karşılaşılan bir sorundur, telefonun şarjının yüzde 10’dan fazla olmasına rağmen aniden kapanması… Bu durum aslında telefonun icadından beri mevcut bir durumdur fakat bu hatayı bataryanın artık uzun yıllar çalıştıktan sonra bozulmaya yakın zamanlarında yaptığına şahit olunur. Iphone’lardaki sorun ise daha 2 aylık, 3 aylık telefonlarda bu durumun gözlenmesidir. Dünya çapında yaptığımız araştırmalara göre, şarjın %15, %20 görülmesine rağmen telefonlarda aniden kapanma sorunu rapor edilmiş. Ekibimiz ise 3 aylık bir Iphone 6S üzerinde yaptığı incelemeler sonucunda şarjın %10-%15 yüzdelerdeyken zaman zaman kapanma hatası yaptığını gözlemlemiştir. %15 gibi yüzdelerde kapanan bir telefonun %5 lere düştüğünde kapanması ise sıradan bir olay olarak gözlemlenmiştir. Dünya çapında ise %30 %35 civarında kapanmalar gözlemleyen de olmuştur. Bu sorun en çok Iphone 6, 6S serisi ile 6 Plus da görülmesine rağmen az da olsa 5 ve 5S telefonlar için de Apple’a rapor edilmiş.

Aniden kapanma sorunu ilk karşılaşıldığında direk batarya sorunu gibi düşünülse de tam olarak öyle değil. Sorunun kaynağı hem donanımsal hem de yazılımsal olabilir, çünkü telefon kapanınca şarj aletini taktığınızda anında telefon geri açılmaktadır. Bu da demek oluyor ki telefonun şarjı var yani sorun tam olarak pilden kaynaklanmıyor olabilir.

Telefonumun şarjı madem ki var neden geri açamıyorum?

Eğer aniden kapanma sorunu yaşıyorsanız telefonunuzun şarjı olmasına ve açma/kapama düğmesine basmanıza rağmen telefonunuz açılmaz. Fakat telefonu şarja taktığınızda göreceksiniz ki eğer %30’da kapandıysa %30’dan itibaren şarj olmaya devam etmektedir. Oldukça sinir bozucu bir durum gerçekten. Telefonunuz için şarj kalmasına rağmen kapanmışsa telefonunuzu içindeki şarjı bir müddet daha kullanabilmenizi sağlayacak bir yöntem mevcut. Telefonunuz açma/kapama düğmesine bastığınızda şarj edin uyarısı veriyor ama şarj olduğunu biliyorsanız zorlu başlat işlemini gerçekleştirip telefonunuzu açabilirsiniz.

Yeniden başlamaya zorlama

Aygıtı yeniden başlamaya zorlamak için şu adımları takip edebilirsiniz;

 • iPhone 7 veya iPhone 7 Plus’ta: Uyut/Uyandır ve Sesi Kıs düğmelerine aynı anda basıp Apple logosunu görünceye kadar en az on saniye basılı tutun.
 • iPhone 6s ve öncesini, iPad veya iPod touch’ı yeniden başlatmaya zorlamak için: Uyut/Uyandır ve Ana Ekran düğmelerine aynı anda basıp Apple logosunu görünceye kadar en az on saniye basılı tutun. (Yukarıdaki görselde hangi tuşlar olduğunu görebilirsiniz)

Şimdi sizlere aniden kapanma sorununun çözümü ile ilgili denenmiş ve zaman zaman başarılı olmuş yöntemleri sunacağız. Öncelikle yazılımsal sorunlara bakalım:

Yazılımsal Kapanma Sorunu Çözümü Yöntemleri

 1. Telefonunuzu Restore Etmek

Telefonunuzu restore etmek eğer sorun donanımsal değilse bir çözüm olabilir. Pil kullanımını bozan bir uygulama veya telefona yüklenen herhangi bir malware tarzı bir yama olabilir. Bu nedenle telefonunuzun yedeğini alın, daha sonra telefonu fabrika ayarlarına geri döndürerek yeni bir iPhone olarak başlatın. Burda püf nokta şudur; telefonu fabrika ayarlarına döndürünce sakın yedeklerinizi geri yüklemeyin. Çünkü zaten yazılımı bozan eski dosyalardan biri olabilir. Telefonu fabrika ayarlarına döndürmek en son çare olmalıdır.

2. Telefonu DFU moduna almak

Bu çözümün sorunu çözdüğüne emin değiliz. O yüzden kaldırılmıştır.

Donanımsal Kapanma Sorunu Çözümü Yöntemleri

3. Topraklama

Evet yanlış duymadınız şarj girişini topraklamak bu sorunu çözebilir. Hassas elektronik cihazlarda (tablet,laptop, telefon vs.) şarj dolarken pcb üzerindeki pinlerin çok yakın olması hasebiyle +/- uçlar arasında atlama oluşabilmektedir. Yeniden şarja takıldığında kablodan daha güçlü elektrik akımı geldiği için uçlar arasındaki elektrik atlamasını nötrleyip telefonunuz şarj olmaya devam eder fakat fişten çekildiğinde pinlerin ucunda elektrik alan yeniden birikir. Bu da pilin şaşırmasına neden olur. Bu pinleri topraklamak için illa telefonunuzu toprağa daldırmanıza gerek yok. Elinize küçük bir iğne alın ve bu iğneyi şarj girişinin kenarında duran küçük pinlerin hepsine değdirin. Eğer topraklama sorunu çözmediyse pilinizi kalibre etmeyi deneyin.

4. Pil Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

Pil kalibrasyonu aslında bir nevi topraklama eşdeğer bir işlem. Bataryayı kalibre etmek için öncelikle normal şekilde pili tamamen bitirmeniz gerekiyor. Fakat dikkat edin ki şarj varken kapanma olmasın, doğal şekilde pil yüzde 1 e düştükten sonra kendi kendine kapansın. Telefon kapandıktan sonra açmayı deneyin (ekran yansın sönsün) ve pilin yüzde yüz tamamen bittiğinden emin olun. Pil bittikten sonra telefonunuzu şarja takın ve pil %100 dolana kadar şarjdan kesinlikle çıkarmayın. Hatta %100’ü gördükten sonra bir iki saat daha şarjda kalsın. Telefonu bu süreçte araçtan veya powerbanklerden şarj etmeyi denemeyin, mutlaka güvendiğiniz şarj aleti ve kablosuyla şehir şebekesinden şarj edin. Sorununuz piliniz bozulmadıysa çözülecektir.

5. Pil değiştirme

İlk 4 yöntem sorununuzu çözmediyse son çare pili değiştirmek olacaktır. Özellikle pilinizi 2,3 yıldır kullanıyorsanız bozulmuş olma ihtimali yüksektir. Bu yöntemler piliniz eskiyse işinize yarayabilir ama kalıcı çözümler sağlamaz yalnızca pilinizin ömrünü bir süre uzatır fakat yeniden eski duruma geri döner. Piliniz eski değilse ve kapanma sorunu yukarıda verdiğimiz yöntemlere rağmen sıkça tekrar ediyorsa artık pilinizi değiştirmekten bir çareniz kalmamış demektir. Telefonunuzun garantisi devam ediyorsa, teknik servisiniz pilinizi ücretsiz değiştirecektir. Fakat garanti süreniz bittiyse Apple Teknik Servisinde pilinizi değiştirmek için 189 TL ödemeniz gerekecektir. Veyahutta internetten pil değiştirme videolarını izleyerek kendiniz de pilinizi değiştirebilirsiniz.

 

Sorunum Çözüldü, Sorunun Tekrarlanmaması İçin Neler Yapabilirim?

Eğer sorununuz çözüldüyse ne mutlu size… Bu tip pil problemleri akıllı telefonlar çıktığından beri sıklıkla yaşanmaktadır. Muhtemelen de nükleer reaktörlü piller üretilene kadar da devam edecektir. Bu gibi pil sorunlarından korunmak için mutlaka iyi bir şarj aleti ve şarj kablosu gerekmektedir. Özellikle Apple cihazlarda kablonun da orijinal data kablosu olması gerekiyor. Kablodaki en ufak bir tel eksikliği bile amper değerini etkilemektedir ve böylece düzenli şarj kabiliyetini piller kaybetmektedir. Apple cihazları için şarj aleti 2 Amperlik adaptör kullanılması gerekmektedir. 1 Amper üstü adaptör entegreleri gerçekten pahalıdır arkadaşlar (bir elektronik mühendisi olarak söylüyorum). Bu kadar ufak bu kadar kaliteli adaptörler almanız için de mutlaka yüksek meblağlar ödemek zorunda kalırsınız ki zaten piyasadaki orijinal şarj aletleri pahalıdır. Neyse bu konuya daha sonra değiniriz. Bilmediğiniz yerlerden alacağınız orijinal olmayan şarj aletlerinin 2 amper altında olması şaşırtıcı olmaz. Buna lütfen dikkat edin.

Şarj aletinin yanı sıra telefonlarınızı sıklıkla powerbank, araç şarj aletleri ile şarj ediyorsanız da bu problemle karşılaşmanız işten bile değil. Çünkü özellikle küçük powerbanklerin bu kadar yüksek amperaj sağlayabilmesi mümkün değildir. Araç aküleri bu gücü karşılayabilmesine rağmen önemli olan araçlarda kullandığınız şarj aletleridir. Bu şarj aletlerini de maalesef ucuza alırsanız falan problem yaşamanız çok olasıdır. Fakat malum hayat şartları nedeniyle bu iki seçeneği mutlaka kullanmak zorunda kalıyoruz. Mümkün olduğunca az kullanmaya özen gösterin yine de.

Kapanma sorununa neden olan bir diğer etken ise telefon şarja takılıyken telefonu yoracak işlemler yaptırmaktır. Telefon şarja takılıyken oyun oynamak, büyük uygulamalar açmak vs. telefonunun olduğundan daha çok ısınmasına sebep olacaktır. Bu da uzun vadede hem telefonun piline zarar verir hem de telefonunun üstündeki entegre ve devre elemanları üzerinde yüksek gürültüler oluşturur. Bu da telefonunuzun çabuk bozulmasına neden olur. Mümkün oldukça telefonunuz şarjdayken telefonunuzu kullanmamaya özen gösterin.

 

Sorunum Çözülmedi 🙁 Kırayım mı ben bu telefonu!!

Eğer tüm yöntemleri denediyseniz ve sorununuz çözülmediyse bize aşağıdaki yorum kutucuklarından yorum atarsanız belki sorununuzu çözebilmek için güzel hamleler üretebiliriz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Kötü Amaçlı Yazılım Ekibi

IOS Telefon ve Tabletlerde Şarj Olmasına Rağmen Kapanma Sorunu (Kesin Çözüm)” için 8 yorum

 1. Merhaba iphone 6s plus kullanıcısıyım ve telefonum henüz bir senesini doldurmadı ama aynı problem benim de başıma geldi. İlk olduğunda %13’de kapanmıştı ama ben önemsemedim 2 hafta kadar sonra ise %24’te kapandı ve 1-2 dakika bekledikten sonra telefonu açabildim şarjı hala %24’ü gösteriyordu ama ben daha sim kilidimi açamadan yine kapandı yani telefonun şarjı var açılıyo ama tekrar kapanıyodu. Telefonu şarj edip %50’ye getirdim ama %14’te yeniden kapandı bende telefonu açtım çabucak parlaklığı en yüksek seviyeye çıkardım ve uyku modundan da çıkardım, wifi’yı da açtım ve ekran açık bir şekilde hiç dokunmadan %0’a inmesini bekledim telefonun gerçekten şarjı bitip kapanınca da (ki bu süre içinde telefonla oynamadığım için sanırım hiç kendiliğinden kapanma olmadı) şarja takıp (internet kapalı parlaklık en az seviyede ve uçak modunda) %100 olmasını bekleyip 2-3 saat kadar daha şarjda tuttum sonra da telefonu fabrika ayarlarına sıfırladım ( ayarları sıfırlamak pil yüzdesi göstergesinde sorun varsa giderebilir diye) bunu yapalı 6 gün oluyor bu arada da samsunda oturduğum için pupa store’a gittim ve durumumu anlattım ve bu problemi yaşayanların çok olduğunu kendilerine aynı problemle gelen olup olmadığını sordum, bana gelenlerin olduğunu sorunun yazılımsal olduğunu ve yazılımsal güncelleme yapılıp sahibine geri verildiğinde problemin düzeldiği söylenildi ya da batarya kaynaklı olabilir dedi ama telefonumu 2 hafta vermek istemedim zaten bataryamda problem olduğunu düşünmüyorum telefonum gayet iyi şarj tutuyor (2 gün) yazılımı da kendim yapabileceğimi söyledim eğer bir problem olursa garantisi devam ettiği için geri getirebilirsiniz dediler.
  Şimdi şöyle bir şey var ki telefonum şarj kalibresiyle düzelmiş midir çünkü 6 gündür problem yaşamıyorum, yoksa yine arada sırada olmaya devam eder mi? Bunu nasıl anlaybilirim çünkü genius bar olmadığı için yaşadığım şehirde bataryamı kontrol ettiremiyorum. İlla yazılımı yeniden yüklemem gerekiyor mu çünkü rehberim de telefonumda ve silinmesini istemiyorum. Bu arada yazılımım güncel ios 10.2, ios 10’dan önce hiç böyle bir olay yaşamamıştım hatta önceki telefonum 4s’i 3 sene kullandım ki cihaz hala iyi çalışır durumda donması dışında, ayrıca bir macbook ve de ipad kullanıcısı olmama rağmen her zaman gönül rahatlığıyla apple ürünleri kullanıyordum ama daha taksiti bitmemişken telefonun böyle bi durum yaşatması çok moral bozucu umarım sorun rahatça çözülür.

  1. Elif hanım bu sorunun ne yazık ki yazılımsal olduğunu düşünmüyoruz. IOS 10.1 güncellemesi ilk geldiğinde hatalı geldi. Eğer yazılımı ilk günlerde yüklediyseniz, yazılımdaki bir hata pilin bozulmasına neden olmuş olabilir. Sizin sorununuzu birebir yaşayan yüzlerce kişi var sürekli hata bildirimi alıyoruz bu konuyla ilgili. Pil kalibrasyonu gerçekten sorunu bir süreliğine çözüyor fakat şarjınızın tamamen bitmeden şarja takmanızı, yarım dolmuşken şarjdan çıkarıp sonra yeniden şarja takmanızı falan tavsiye etmiyoruz. Kalibrasyon bir yere kadar idare ediyor ara sıra yine aynı sorunla yüzleşebilirsiniz. Eğer problem kökten çözülsün istiyorsanız pilinizi değiştirmenizi tavsiye edebiliriz.

   1. Ne kadar geçicilikten bahsediyoruz bir aydır iyi durumda telefonum ve tüm gün internette olsam bile 1.5 gün şarjı bitmiyor pilde problem olsa şarj süresinin de azalması gerekmez mi?

    1. Selamlar, sorununuzun düzeldiğine sevindim. Telefonunuzu çok şarja takıp çıkarmadığınız sürece bir sorun olmayacaktır.

   2. Ayrıca şarja takıp çıkarırken tamamen bitmiş olmasına falan da dikkat etmiyorum %40’tayken takıp 70’de 80’de çıkardığım da oluyor

 2. iPhone 5 S kullanıcısıyım cihazı uyku moduna aldığımda bazen kendiliğinden tamamen kapanıyor reset atmak zorunda kalıyorum bu neyden kaynaklanıyor nasıl çözülebilir yardımcı olacak biri varsa sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

https://humblerise.com/