Category Archives: Mac

Sahte güvenlik uygulaması: MAC Defender yüklemeyin!

Birkaç haftadır Mac dünyası ve virüslerle ilgili pek çok şey yazılıyor. Mac’lerin artık virüs saldırılarına açık olduğu söyleniyor, eski günlerin geride kaldığı ifade ediliyor. “Mac Defender olayı” her ne kadar bazı kullanıcılar için sıkıntı yaratan bir konu olsa da, Sihirli Elma olarak mevcut durumu farklı bir açıdan değerlendirmek ve okuyucularımıza ışık tutacağına inandığımız bazı bilgileri paylaşmak istiyoruz.

Mac’ler ve Virüsler

Mac’lerle ilgili yaygın inanışlardan bir tanesi de “Mac’lere virüs bulaşmadığıdır”. Bu elbette %100 doğru kabul edemeyeceğimiz kadar kesin bir ifade. Windows’taki virüslerin çok büyük bir kısmı Mac’ler için hiçbir tehlike oluşturmuyor, bu doğru. Ancak hiçbir sistem için bu kadar kesin söylenemeyeceği gibi, asıl önemli olan, bu sistemleri kullananlar insan olduğu sürece “kandırılmanın” ya da “dolandırılmanın” her zaman mümkün olduğu…

Mac OS X Güvenlik Duvarı

OS X: Uygulama güvenlik duvarı hakkında

OS X’de ağınızdaki diğer bilgisayarlardan sizin bilgisayarınıza yapılan bağlantıları kontrol etmek için kullanabileceğiniz bir uygulama güvenlik duvarı bulunur.

OS X v10.5.1 veya sonraki sürümleri, bağlantıları uygulama başına kontrol etmek için (bağlantı noktası başına kontrol etmek yerine) kullanabileceğiniz bir uygulama güvenlik duvarı içerir. Bu, güvenlik duvarı korumasının avantajlarından faydalanmanızı kolaylaştırır ve sakıncalı uygulamaların yasal uygulamalar için açılan ağ bağlantı noktalarının denetimini ele geçirmesini engellemeye yardımcı olur.