Category Archives: Korunma ve Güvenlik

Güvenli İnternet Hizmeti

Güvenli internet hizmeti kullanıcıları ulaşmak istemedikleri içeriklerden koruyan ve bu içeriklere ulaşmalarını engelleyen kullanması oldukça kolay olan bir uygulamadır. Bu hizmet kullanıcıların internet sağlayıcıları tarafından ücretsiz olarak sunulmaktadır. İnternet kullanıcılarının bu hizmetten yararlanabilmesi için internet sağlayıcılarından bu hizmeti talep etmesi gerekmektedir. Talep edilmediği takdirde kullanıcılara normal internet hizmeti sunulmaktadır. Bu hizmetten yararlanmak için kişilerin bilgisayarlarına herhangi bir program yüklemeleri gerekmemektedir. Güvenli internet hizmeti kişilere çocuk ve aile profili olmak üzere iki farklı seçenek sunmaktadır. İnternet kullanıcıları istedikleri zaman bu hizmeti alabilir, istediklerinde değiştirebilir ya da hizmeti almaktan vazgeçebilirler.

Çocuklar İçin Güvenli İnternet Kullanımı

Günümüzde bilgisayar ve internet sistemleri insanların hayatında oldukça büyük bir yere sahiptir. Öyle ki kişiler bilgi edinmek için kitaplar yerine internete başvurmaktadırlar. Hatta kitap ve dergi gibi basılı yayınlar bile bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Bilgisayar ve internet doğru şekilde kullanıldığı zaman kişilere oldukça fayda sağlamaktadır. Ancak bu sistemler yanlış kullanıldığı zaman özellikle çocuklar da büyük sorunlara yol açabilmektedir. İnternet oldukça geniş kapsamlı bir sistemdir ve içerisinde olumlu, olumsuz pek çok farklı içerik barındırmaktadır. Bazı önlemler alarak çocukları olumsuz olan bu içeriklerden korumak mümkündür. Çocuklarda güvenli internet kullanımı için aile bireylerinin alabileceği önlemler şunlardır:

Sitenin Güvenliğini HTTPS ile Sağlama

Artan dolandırıcılık olayları nedeniyle insanlar internet üzerinden işlem yapmaktan korkmaya başlamıştır. Kişiler işlemlerini yaparken kendilerini güvende hissetmek isterler ama güvenliğin yeterince sağlanamaması kişileri korkutmaktadır. Bu da internet üzerinden yapılan işlemlerin sınırlandırılmasına neden olmaktadır.

Neden Antivirüs Programı Kullanmalıyız?

Teknolojinin gelişmesi insanlar için hem iyi bir şey iken hem de teknoloji amaçlar dışında kötü kullanıldığında insanlar için kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Hayatımızın her alanında yer alan bilgisayar, telefon ve tabletler her zaman işlerimizi kolaylaştırırken bazı durumlarda ise bize zor zamanlar yaşatmaktadır. Bu tür cihazların içerisine giren virüsler hem cihaza zarar vermekte hem de kişisel bilgilerimizin kötü amaçlı kişilerin ellerine geçmesine neden olmaktadır.

İnternetten Güvenli Alışveriş Tüyoları

İnternetten alışveriş yapmak günümüzde çok yaygınlaşsa da yaşanan dolandırıcılık olayları nedeniyle birçok kişi internetten alışveriş yapmanın güvenilir olmadığını düşünmektedir. Aslında belli başlı bazı kurallara dikkat edilirse internetten alışveriş yapmak hem güvenilir hem de çok zevklidir.

Casus Yazılımlar ve Korunma Yöntemleri

Teknolojinin gelişmesi hayatımızı kolaylaştırırken, kötü amaçlar için teknolojiyi kullanan ve kişilerin bilgilerine ulaşan birçok kişi de ortaya çıkmıştır. Teknoloji sayesinde istenilen kişinin bilgisayarına rahatlıkla girilebilmekte ve her türlü bilgiye kolayca ulaşılabilmektedir. Bu tür bilgilere ulaşmak için casus yazılım adı verilen çeşitli yazılım programları kullanılmaktadır. İşte size bazı yazılım programları ve bunlardan nasıl korunabileceğiniz:

Bilgisayarlar Arası Ağ İletişim Protokolü Nedir? Ne İşe Yarar?

Bilgisayarlar arası ağ iletişim protokolü neyin, nasıl, ne zaman yapılacağını gösteren bir protokoldür. Yani, internet üzerinde yaptığınız her işlem belirli bir sıra ve düzene göre yapılır. Bu sıra ve düzen belirli bir protokol çerçevesinde belirlenir ve her şey bu protokole göre hareket eder.

Bilgisayarda Güvenlik Sorunu Barındıran Platformlar

Bilgisayarlar içerisine çeşitli işlemler için kullanmak amacıyla birçok program yüklenmektedir. Yüklenilen bu programlar içerisinde açıklar bilgisayarınız için bir tehdit unsuru oluşturmaktadır. Bu açıklar sayesinde bilgisayarınıza rahatlıkla girilebilir ve her türlü bilgiye ulaşılabilir. İşte bilgisayarınızda bulunan programlardaki açıklar: Java scripit internet tarayıcılarında ve doküman görüntülemede kullanılmaktadır. Kullanım alanının yaygın olması da onun bir tehdit unsuru olmasını kolaylaştırmaktadır. Java scripit içerisinde yer alan güvenlik açıkları bilgisayara ulaşmak için kullanılan bir araç haline gelmesini sağlıyor. PDF hemen hemen her türlü uygulamada kullanılan bir programdır. Bu programın bu kadar çok kullanılması ve güvenlik açığının bulunması kötü amaçlı kullanım için onu uygun hale getiriyor. PDF ile paylaşılan her türlü doküman içerisinden kolayca bilgisayarınıza virüs bulaştırılabiliyor.

Websitede Virüs Taraması Nasıl Yapılır

İnternet aracılığı ile kullanıcılarına hizmet sunmak ya da e-ticaret yapmak isteyen kullanıcıların zorlu maratonlardan geçmesi gerekmektedir. Burada en büyük zorluk ise internet sitesinin hazırlanması ve devamında da güvenli bir şekilde hizmet sunmasının sağlanmasıdır. Günümüzde birçok internet sitesinde virüslü içerikler bulunmakta ve kullanıcılar da bu sitelere giriş yaptıklarında bu virüslerden etkilenmektedirler. Virüslerden en etkilenilen yerler ise film ya da müzik indirme siteleridir. Eğer bu tarz siteler ile ilgiliyseniz ya da bu tarz bir siteniz varsa web sitesi virüs taraması yapmanız gerekmektedir. Bu yöntemi çok farklı yollar ile yapabilirsiniz. En etkili ve kalıcı yöntemi ise bilgisayarınıza yükleyeceğiniz orijinal virüs yazılımlarıdır.

İnternet Siteleriniz İçin Etkili Virüs Programları Kullanın

Bilgisayarınıza yükleyeceğiniz virüs programları sayesinde kötü amaçlı yazılımları ve bunlar gibi kırka yakın  zararlı içerikleri tespit ederek virüslerden bilgisayarınızı koruyabilirsiniz. Bunun için ise yapmanız gereken şey oldukça basittir. Bilgisayarınız için en etkili anti virüs programını kullanmanız gerekmektedir. Bilgisayarınızda yüklü olan bu anti virüs programı sayesinde otomatik olarak ziyaret yaptığınız internet siteleri taranacaktır ve sakıncalı bulunan internet siteleri bu programlar sayesinde engellenecektir. Bilindiği üzere internet siteleri üzerinden kişilerin hem bilgisayarlarına hem de internet ağlarına belirli virüsler bulaşmaktadır. Bu virüsler de kişilerin hesaplarına eriştikleri şifrelerin tespitini ya da bilgisayarlarında bulunan verilere ulaşılmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı kullanacağınız anti virüs programları oldukça etkili olacaktır.

Kullanacağınız virüs programları sayesinde bilgisayarınızı kalıcı olarak koruyabileceksiniz. İnternet üzerinden yayılan bu virüsler ile sizlerin özel bilgilerine ulaşmak isteyen kişiler hazırladıkları trojanlar sayesinde sizlerin kredi kartı bilgilerine kadar ulaşmaktadırlar. Bundan dolayı oldukça dikkatli olmalısınız. Anti virüs programlarının genelinde siteler üzerinden virüs taraması yapılabilmektedir. Sizlerin yapması gereken tek şey vardır. O da, internet tarayıcı ayarlarınızdan uzantılar kısmına bu virüs programını eklemeniz gerekmektedir. Bu işlemin ardından ziyaret ettiğiniz her web sitesi taraması otomatik olarak yapılacaktır. Yapılan taramalarla birlikte virüsler keşfedilirse bu virüslerin bilgisayarınıza bulaşması engellenecektir ve sizlerin de bu siteye erişimi program yüklü olduğu sürece önlenecektir.

 

Website Güvenliği

Web Site Güvenliği

Gün içerisinde birçok internet sitesi ve uygulamalarına yönelik siber saldırılar gerçekleştirilmektedir. Bu durumlar ile karşılaşmak istemeyen kişilerin ise kurmuş oldukları sistemleri güvence altına almaları gerekmektedir. Bu siber saldırılar özellikle web sitelerine yönelik gerçekleştirilmektedir. Çünkü web sitelerinde scriptin adlı kodlarda bulunan açıklar en kısa sürede kişiler tarafından bulunmakta ve bu kusurların bulunması ile birlikte web sitenizde ya da uygulamanızda bazı değişiklikler yapılabilir ve güvenliğiniz tehdit edilir. Bu gibi sorunlar ile karşılaşmamanız için ise web siteniz üzerinde yapacağınız küçük değişiklikler ile riski en aza indirebilirsiniz.

Web site güvenliği için kişilerin internet siteleri üzerinden yapması gereken ilk şey, sistemde yüklü halde bulunan ya da yeni eklenecek olan klasörlerin chmod değerlerinin gereksiz yere yükseltilmemesi gelmektedir. Uzman kişiler tarafından belirlenen bu değerlerin en güvenli olması için 505 gibi bir değerde girilmesi gerekmektedir. Bunun ardından yapmanız gereken ikinci güvenlik önlemi ise şifreler ve kullanıcı adlarının güvenliğinin sağlanmasıdır. Web sitesi kuracak ya da yönetecek kişilerin bilmesi gerekir ki iyi bir şekilde belirlenen şifrenin harf ve rakam kombinasyonu ile oluşturulması gerekmektedir. Şifrenizi oluştururken yapacağınız harflerde büyük ve küçük harfler, bu harflerin arasına konulacak olan rakamlar, sitenizin giriş bilgilerinin güvenliğinin sağlanmasında oldukça etkili olacaktır. Bu işlemleri sağladıktan sonra ise dikkatli bir şekilde içerik kontrolü yapmalısınız. Eğer sisteminizde alışık olmadığınız ya da ilk kez karşılaştığınız bazı kötü niyetli dosyalar ile karşılaşırsanız bu dosyaları en kısa sürede kaldırmanız gerekmektedir. Web site güvenliği için izlenecek diğer bir yöntem ise site üzerinde kullanılan eklentilerin en güncel haliyle kullanımda olmasıdır. Yazılım şirketleri zaman zaman belirli güncellemeler piyasaya sürmektedir ve bu güncellemeler ortaya çıkarılırken sistemde bulunan açıklar da giderilmektedir. Bundan dolayı sitenizde kullanacağınız güncel eklentiler her zaman daha güvenlidir. Tüm bunları yaptığınız zaman yine siber saldırılar ile karşılaşıyor ve güvenliği tam anlamı ile sağlayamadığınızı düşünüyorsanız yapacağınız tek şey, sisteme giriş yaptığınız yani ana bilgisayarınızın güvenliği sağlamaktır. Hemen her işleminizi gerçekleştirdiğiniz ana bilgisayarınızın güvenliğini sağlayamamışsanız yapacağınız tüm önlemler yine yetersiz olacaktır. Virüs ve keylogger isimli zararlı yazılımlar eğer bilgisayarınızda mevcut ise siber saldırılara hiçbir şekilde karşı koyamazsınız. Bu durumları önlemek için ise bilgisayarınızın güvenlik duvarı ayarlarının yanı sıra ek olarak anti virüs programları da kullanmanız gerekmektedir. Bilgisayarınız için kullanacağınız bu anti virüs programlarını seçerken ise çok dikkatli olmalısınız. Çünkü internet üzerinden indireceğiniz ücretsiz programlar belirli süre ile sizlere sunulmakta ve bu sürenin dolmasıyla birlikte güvenlik önlemlerini yerine getirmemektedir. Üretici firmalardan sağlayacağınız orijinal anti virüs yazılımları ile birlikte ana bilgisayarınızı güvence altına almanızın ardından uzun süre boyunca herhangi bir sorun ile de karşılaşmayacaksınız ve web siteniz de bu durumda olumsuz etkilenmeyecek.