Category Archives: Ağ (Network) Güvenliği

Bilgisayarlar Arası Ağ İletişim Protokolü Nedir? Ne İşe Yarar?

Bilgisayarlar arası ağ iletişim protokolü neyin, nasıl, ne zaman yapılacağını gösteren bir protokoldür. Yani, internet üzerinde yaptığınız her işlem belirli bir sıra ve düzene göre yapılır. Bu sıra ve düzen belirli bir protokol çerçevesinde belirlenir ve her şey bu protokole göre hareket eder.

Penetrasyon Testi Nedir?

Penetrasyon Testi

İnternet üzerinden erişilebilen bilgiler adeta ikinci bir dünyanın ortaya konulduğunu bizlere göstermektedir. Birbirinden farklı konularda oluşturulmuş olan web siteleri üzerinden kullanıcıların erişebilmelerine imkan sağlanan bu sitelerin oluşturulması ve güvenli bir şekilde devam ettirilmesi de oldukça önemlidir. Çünkü internet üzerinden gerçekleştirilen bu işlemlere düzenlenen bazı siber saldırılar bulunmaktadır. Bu saldırılarda internet sitelerinin içeriklerine ulaşılmasının yanı sıra bilgilerin değiştirilmesi ve bu internet sitesine ulaşımların engellenmesi de bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda ise bazı güvenlik firmaları ve internet sitesi yöneticilerinin yapması gereken bazı güvenlik tedbirleri bulunmaktadır. Bunların başında ise penetrasyon testi gelmektedir.

Firewall Nedir?

Firewall Nedir?

İnternet üzerinden yapılan araştırmalara baktığımız zaman birçok kullanıcı sistemini nasıl güvence altına alacağını bilmemektedir. Bunun için yapmış oldukları aramalarda güvenlik programları ile ilgilidir. İlk etapta bilinmesi gerekir ki bilgisayar sisteminizin mevcut özellikleri ile de zararlı içerikleri engellemeniz mümkündür. Güvenlik konularında yapılmış olan aramalarda adı sıkça geçmiş olan terimlerden birisi olan Firewall, yazılım ile oluşturulmuş olan bir uzantıdır ve bu uzantıya göre internet üzerinden erişmek istediğiniz bazı siteler engellenmekte ya da zararlı olan içerikler engellenmektedir. Güvenlik konularında kendini geliştirmek isteyenlerin ilk olarak başvurması gereken bu durum oldukça önemlidir. Çünkü birçok internet sitesinde kişilerin güvenliğini tehdit eden içerikler gizlenmiş bir şekilde bulunmaktadır. Siz fark etmeden bir internet sitesine girmiş olduğunuz şifreler ya da özel bilgileriniz bu zararlı yazılımlar ile kayıt edilir ve kullanılır. Bundan dolayı firewall kavramı oldukça önemlidir. Çünkü bu uzantı ile bu tarz kötü amaçlı yazılım bulunan siteler engellenmekte ve zararlı içerikler anında sizlere bildirilmektedir.

Ağ (Network) Güvenliği

Ağ (Network) Güvenliği

İnternet kullanıcılarının ve internet sitesi yöneticilerinin, hem kendilerini hem de kullanıcılarını güvence altına alabilmeleri için birçok farklı noktada önlem almış olmaları gerekmektedir. Bu önlemlerin başında sistemlerin kurulumları sırasında oluşabilecek açıkların tespit edilmesi ve buna göre önlemlerin alınması gelmektedir. Bunun ardından da hem kullanıcıların hem de internet sitesi yöneticilerinin gerekli ağ (network) güvenliği çalışmalarını yapmaları gerekmektedir. Fakat bu konuda ciddi bir ihmal bulunmaktadır. Kişiler sistemleri doğru bir şekilde kurulum yaptırıp ana bilgisayarlarını da güvenlik kontrollerine geçirdiklerinde herhangi bir sorun ile karşılaşmayacaklarını düşünmekteler. Fakat bu aşamaların hiçbiri yeterli değildir ve işlerini şansa bırakmamaları için gerekli güvenlik önlemlerini almaları gerekmektedir.