Category Archives: Website Güvenliği

Sitenin Güvenliğini HTTPS ile Sağlama

Artan dolandırıcılık olayları nedeniyle insanlar internet üzerinden işlem yapmaktan korkmaya başlamıştır. Kişiler işlemlerini yaparken kendilerini güvende hissetmek isterler ama güvenliğin yeterince sağlanamaması kişileri korkutmaktadır. Bu da internet üzerinden yapılan işlemlerin sınırlandırılmasına neden olmaktadır.

Websitede Virüs Taraması Nasıl Yapılır

İnternet aracılığı ile kullanıcılarına hizmet sunmak ya da e-ticaret yapmak isteyen kullanıcıların zorlu maratonlardan geçmesi gerekmektedir. Burada en büyük zorluk ise internet sitesinin hazırlanması ve devamında da güvenli bir şekilde hizmet sunmasının sağlanmasıdır. Günümüzde birçok internet sitesinde virüslü içerikler bulunmakta ve kullanıcılar da bu sitelere giriş yaptıklarında bu virüslerden etkilenmektedirler. Virüslerden en etkilenilen yerler ise film ya da müzik indirme siteleridir. Eğer bu tarz siteler ile ilgiliyseniz ya da bu tarz bir siteniz varsa web sitesi virüs taraması yapmanız gerekmektedir. Bu yöntemi çok farklı yollar ile yapabilirsiniz. En etkili ve kalıcı yöntemi ise bilgisayarınıza yükleyeceğiniz orijinal virüs yazılımlarıdır.

İnternet Siteleriniz İçin Etkili Virüs Programları Kullanın

Bilgisayarınıza yükleyeceğiniz virüs programları sayesinde kötü amaçlı yazılımları ve bunlar gibi kırka yakın  zararlı içerikleri tespit ederek virüslerden bilgisayarınızı koruyabilirsiniz. Bunun için ise yapmanız gereken şey oldukça basittir. Bilgisayarınız için en etkili anti virüs programını kullanmanız gerekmektedir. Bilgisayarınızda yüklü olan bu anti virüs programı sayesinde otomatik olarak ziyaret yaptığınız internet siteleri taranacaktır ve sakıncalı bulunan internet siteleri bu programlar sayesinde engellenecektir. Bilindiği üzere internet siteleri üzerinden kişilerin hem bilgisayarlarına hem de internet ağlarına belirli virüsler bulaşmaktadır. Bu virüsler de kişilerin hesaplarına eriştikleri şifrelerin tespitini ya da bilgisayarlarında bulunan verilere ulaşılmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı kullanacağınız anti virüs programları oldukça etkili olacaktır.

Kullanacağınız virüs programları sayesinde bilgisayarınızı kalıcı olarak koruyabileceksiniz. İnternet üzerinden yayılan bu virüsler ile sizlerin özel bilgilerine ulaşmak isteyen kişiler hazırladıkları trojanlar sayesinde sizlerin kredi kartı bilgilerine kadar ulaşmaktadırlar. Bundan dolayı oldukça dikkatli olmalısınız. Anti virüs programlarının genelinde siteler üzerinden virüs taraması yapılabilmektedir. Sizlerin yapması gereken tek şey vardır. O da, internet tarayıcı ayarlarınızdan uzantılar kısmına bu virüs programını eklemeniz gerekmektedir. Bu işlemin ardından ziyaret ettiğiniz her web sitesi taraması otomatik olarak yapılacaktır. Yapılan taramalarla birlikte virüsler keşfedilirse bu virüslerin bilgisayarınıza bulaşması engellenecektir ve sizlerin de bu siteye erişimi program yüklü olduğu sürece önlenecektir.

 

Website Güvenliği

Web Site Güvenliği

Gün içerisinde birçok internet sitesi ve uygulamalarına yönelik siber saldırılar gerçekleştirilmektedir. Bu durumlar ile karşılaşmak istemeyen kişilerin ise kurmuş oldukları sistemleri güvence altına almaları gerekmektedir. Bu siber saldırılar özellikle web sitelerine yönelik gerçekleştirilmektedir. Çünkü web sitelerinde scriptin adlı kodlarda bulunan açıklar en kısa sürede kişiler tarafından bulunmakta ve bu kusurların bulunması ile birlikte web sitenizde ya da uygulamanızda bazı değişiklikler yapılabilir ve güvenliğiniz tehdit edilir. Bu gibi sorunlar ile karşılaşmamanız için ise web siteniz üzerinde yapacağınız küçük değişiklikler ile riski en aza indirebilirsiniz.

Web site güvenliği için kişilerin internet siteleri üzerinden yapması gereken ilk şey, sistemde yüklü halde bulunan ya da yeni eklenecek olan klasörlerin chmod değerlerinin gereksiz yere yükseltilmemesi gelmektedir. Uzman kişiler tarafından belirlenen bu değerlerin en güvenli olması için 505 gibi bir değerde girilmesi gerekmektedir. Bunun ardından yapmanız gereken ikinci güvenlik önlemi ise şifreler ve kullanıcı adlarının güvenliğinin sağlanmasıdır. Web sitesi kuracak ya da yönetecek kişilerin bilmesi gerekir ki iyi bir şekilde belirlenen şifrenin harf ve rakam kombinasyonu ile oluşturulması gerekmektedir. Şifrenizi oluştururken yapacağınız harflerde büyük ve küçük harfler, bu harflerin arasına konulacak olan rakamlar, sitenizin giriş bilgilerinin güvenliğinin sağlanmasında oldukça etkili olacaktır. Bu işlemleri sağladıktan sonra ise dikkatli bir şekilde içerik kontrolü yapmalısınız. Eğer sisteminizde alışık olmadığınız ya da ilk kez karşılaştığınız bazı kötü niyetli dosyalar ile karşılaşırsanız bu dosyaları en kısa sürede kaldırmanız gerekmektedir. Web site güvenliği için izlenecek diğer bir yöntem ise site üzerinde kullanılan eklentilerin en güncel haliyle kullanımda olmasıdır. Yazılım şirketleri zaman zaman belirli güncellemeler piyasaya sürmektedir ve bu güncellemeler ortaya çıkarılırken sistemde bulunan açıklar da giderilmektedir. Bundan dolayı sitenizde kullanacağınız güncel eklentiler her zaman daha güvenlidir. Tüm bunları yaptığınız zaman yine siber saldırılar ile karşılaşıyor ve güvenliği tam anlamı ile sağlayamadığınızı düşünüyorsanız yapacağınız tek şey, sisteme giriş yaptığınız yani ana bilgisayarınızın güvenliği sağlamaktır. Hemen her işleminizi gerçekleştirdiğiniz ana bilgisayarınızın güvenliğini sağlayamamışsanız yapacağınız tüm önlemler yine yetersiz olacaktır. Virüs ve keylogger isimli zararlı yazılımlar eğer bilgisayarınızda mevcut ise siber saldırılara hiçbir şekilde karşı koyamazsınız. Bu durumları önlemek için ise bilgisayarınızın güvenlik duvarı ayarlarının yanı sıra ek olarak anti virüs programları da kullanmanız gerekmektedir. Bilgisayarınız için kullanacağınız bu anti virüs programlarını seçerken ise çok dikkatli olmalısınız. Çünkü internet üzerinden indireceğiniz ücretsiz programlar belirli süre ile sizlere sunulmakta ve bu sürenin dolmasıyla birlikte güvenlik önlemlerini yerine getirmemektedir. Üretici firmalardan sağlayacağınız orijinal anti virüs yazılımları ile birlikte ana bilgisayarınızı güvence altına almanızın ardından uzun süre boyunca herhangi bir sorun ile de karşılaşmayacaksınız ve web siteniz de bu durumda olumsuz etkilenmeyecek.

SSL Nedir?

SSL Nedir?

Gün içerisinde ziyaret etmiş olduğumuz internet sitelerinin hazır hale gelebilmesi için birçok aşamanın geçilmiş olması gerekmektedir. Bu aşamaların ilki internet sitesinin açılmasının istendiği isim hakkıdır. Bu işlemin ardından birçok kurulum aşaması, içerik bilgilerinin girilmesi, alınacak reklamların listesi ve hazırlığı ve olmazsa olmazlardan birisi olan SSL hizmetleridir. Bu hizmet, web sitelerine yönelik bilgi gönderimlerinde şirketler ve müşterilerin güvenli bir şekilde iletişim ve bağlantı kurmalarını sağlamaktadır. Özellikle e-ticaret üzerine kurulacak olan sitelerde kişilerin kredi kartı numarası gibi bilgilerini korur ve bu bilgilerin banka ile kişiler arasında gerçekleşmesine imkan sağlamaktadır. Ayrıca bu işlemlerin herhangi bir üçüncü şahıslara gitmesini engellemeye yönelik yapılmaktadır.