Kötü Amaçlı Yazılım ve Girişim Algılama

Kötü Amaçlı Yazılım ve Girişim Algılama

Antivirüs yazılımının yeterli bilgisayar koruması sağlamak için şu özelliklere sahip olması gerekir:

  • Mevcut kötü amaçlı yazılım programlarının büyük bir çoğunluğunu, ideal olarak tüm mevcut kötü amaçlı yazılımları algılama
  • Bilinen bilgisayar virüsleri, solucanlar ve Truva atı virüslerinde yapılan yeni değişiklikleri algılama
  • Paketlenmiş dosyalarda (arşivleme yardımcı programlarıyla değiştirilmiş yürütülebilir dosyalarda) bulunan kötü amaçlı yazılımları algılama ve ardından arşivlerin ve yükleme paketlerinin içeriğini tarama

Tüm antivirüs ürünleri aynı düzeyde bilgisayar koruması sağlamaz

Yıllardır piyasada çeşitli antivirüs ürünleri bulunduğu için bazı kullanıcılar çeşitli ürünler arasından seçim yaparken göz önünde bulundurulacak noktaların çok az olduğu ve bütün bu ürünlerin benzer kötü amaçlı yazılım algılama özelliklerini içerdiği yanılgısına düşebilir.  Bu kullanıcılar, antivirüs ürününü seçerken ürünün çekici bir tasarımının olması ya da bazı göz alıcı reklamlar içermesi gibi nispeten önemsiz ölçütlere dayanarak karar verebilir.

Uzun bir süredir piyasada çok çeşitli antivirüs ürünlerinin bulunduğu doğru olsa da bilgisayarların ve diğer cihazların maruz kaldığı tehditlerin sayısı ve çeşitliliği son yıllarda önemli değişiklikler göstermiştir.  Bilgisayar korumasının etkililiği, antivirüs tedarikçisinin yeni taleplere ayak uydurma kabiliyetine bağlıdır.  Farklı antivirüs ürünleri kötü amaçlı yazılımları algılama ve bunlara karşı koruma sağlama konusundaki teknik performanslarına göre değerlendirildiğinde büyük farklılıklar gösterebilir.

Sürekli yatırım ve adanmışlık

Antivirüs tedarikçileri, müşterilerini gün geçtikçe gelişen siber suç saldırılarına karşı korumak ve yeni kötü amaçlı yazılımlar ortaya çıktığında bunlara hızla yanıt verebilmek için sürekli olarak araştırmaya yatırım yapmalıdır. Tedarikçinin son derece profesyonel siber suçlulara karşı sürekli olarak mücadele etmemesi halinde, birçok varlığınız riske girebilir. Örneğin:

  • Bilgisayarınız
  • Verileriniz
  • Dijital kimliğiniz
  • Paranız

Bazı antivirüs ürünleri “silahlanma yarışında” yenik düşüyor

Bir tedarikçinin antivirüs ürünü internette etkin olan tüm virüslerin yalnızca %50’sini algılarken diğer bir ürün bu tehditlerin %90’ını, üçüncü bir ürünse %99,9’unu algılıyorsa hangi ürünün en iyi bilgisayar korumasını sunacağını anlamak oldukça kolaydır.

Aslında çok az sayıda ürün veya hizmet %100’e yakın bir koruma düzeyi sağlar.  Hatta ürünlerin büyük çoğunluğu %90 güvenlik düzeyine bile ulaşamamaktadır.

Bazı antivirüs tedarikçileri, yeni kötü amaçlı yazılım gelişmelerine ayak uyduramamaktadır.  Kötü amaçlı yazılımlara karşı verilen “silahlanma yarışında” yenilgiye uğramaları nedeniyle bu tedarikçilerin müşterileri günümüzdeki siber tehditlerin tümüne karşı tam anlamıyla korunamamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

https://humblerise.com/