Category Archives: Kötü Amaçlı Yazılım (Malware)

Kaç Çeşit Bilgisayar Virüsü Vardır?

Bilgisayar virüsleri bilgisayarı ve kullanıcının dosyalarını ele geçirmek ya da onlara zarar vermek amacıyla üretilmiş olan zararlı yazılımlardır. Günümüzde pek çor farklı virüs çeşidi bulunmaktadır. Bu virüsleri genel olarak 4 farklı kategori de toplamak mümkündür.

Bilgisayar Virüslerinin Olası Zararları

Bilgisayar virüsleri bulaştıkları bilgisayara, bilgisayarda bulunan dosyalara zarar vermek için ya da bilgisayarı kullanan kişinin bilgilerine ulaşabilmek için bilinçli olarak oluşturulmuş zararlı yazılımlardır. Günümüzde bir çok farklı virüs çeşidi bulunduğu gibi bu virüslerden korunmak da neredeyse imkansızdır. Çünkü bilgisayar virüslerinin yapısı her geçen gün daha fazla gelişmekte ve verdikleri zararlarda farklılaşmaktadır. Günümüzde bulunan bilgisayar virüslerinin bulaşmış olduğu cihaza verebileceği olası zararlar şunlardır:

Virüsler ve Kötü Amaçlı Yazılımlar Hakkında Az Bilinen Gerçekler

Teknolojik aletler işlerimizi yapmayı kolaylaştırsa da aletlerin işlevlerini yerine getirmesini engelleyen virüsler ve kötü amaçlı yazılımlar teknolojik nimetlerin kullanılmasını sınırlandırmaktadır. Virüsler ve kötü amaçlı yazılımlarla kişilerin şahsi bilgilerine ulaşılıp kişilere maddi ve manevi zararlar verilmesi en çok yaşanılan sorunlardandır.

Dünyada bilgisayar, cep telefonu ve tablet gibi cihazları kullanan milyonlarca kişi virüslerin saldırısına uğramaktadır. Bilgisayar kullanan kişilerin % 40 nın cihazlarına virüs girmektedir. Bu virüslerin çoğu kişilere mail yoluyla ulaşmaktadır.

Rus Yapımı Bilgisayar Virüsü: Cerber

Cerber Rus yapımı bir virüs olarak yaklaşık beş ay önce bilgisayar kullanıcılarını tehdit etmeye başladı. Cerber virüsü bilgisayarınızı tamamen ele geçirebiliyor ve ele geçirilen bilgisayarınıza da ulaşmanın tek bir yolu var o da fidye ödemek.

Neden Antivirüs Programı Kullanmalıyız?

Teknolojinin gelişmesi insanlar için hem iyi bir şey iken hem de teknoloji amaçlar dışında kötü kullanıldığında insanlar için kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Hayatımızın her alanında yer alan bilgisayar, telefon ve tabletler her zaman işlerimizi kolaylaştırırken bazı durumlarda ise bize zor zamanlar yaşatmaktadır. Bu tür cihazların içerisine giren virüsler hem cihaza zarar vermekte hem de kişisel bilgilerimizin kötü amaçlı kişilerin ellerine geçmesine neden olmaktadır.

En Tehlikeli Android Virüsleri

Bilgisayarlarında ve telefonlarında Android programı kullananlar birçok yeni virüs çeşidi ile karşı karşıya kalabilir. Bu virüs programları ile bilgisayarınızdan ve cep telefonlarınızdan her türlü bilgiye ulaşıp sizden para talep edebilirler veya sizin numaranız üzerinden mesaj yoluyla para kazanabilirler. Bu tip dolandırıcılıklara maruz kalmamanız için işte en yeni android virüs programları ve bu programlarla neler yapabildikleri:

Casus Yazılımlar ve Korunma Yöntemleri

Teknolojinin gelişmesi hayatımızı kolaylaştırırken, kötü amaçlar için teknolojiyi kullanan ve kişilerin bilgilerine ulaşan birçok kişi de ortaya çıkmıştır. Teknoloji sayesinde istenilen kişinin bilgisayarına rahatlıkla girilebilmekte ve her türlü bilgiye kolayca ulaşılabilmektedir. Bu tür bilgilere ulaşmak için casus yazılım adı verilen çeşitli yazılım programları kullanılmaktadır. İşte size bazı yazılım programları ve bunlardan nasıl korunabileceğiniz:

Twitter Virüsleri

Twitter Virüsleri

Twitter, milyonlarca kullanıcı sayısına ulaşmış olan bir sosyal paylaşım sitesidir. Gün içerisinde milyonların aktif bir şekilde kullanmış olduğu bu sosyal paylaşım sitesi ise son günlerde kullanıcı hesaplarına bulaşmış olan virüslerle sarsılmış durumdadır. Twitter virüsleri çok ciddi bir siber saldırıdır. Çünkü bu virüs bir kişinin hesabına ulaştıktan sonra yapmış olduğu paylaşımlar birer spam haline gelir ve bunun yanında da takipçilerine istemsiz bir şekilde mesajlar göndermektedir. Kişilerin dikkatini çekici nitelikte yapılan bu paylaşım ve resimler virüslerin imece usulü yayılmasına neden olmaktadır. Kişilere gelen bazı mesajlar ‘Aman Tanrım, buna inanamıyorum’ ya da ‘Baksana ne kadar da sana benziyor’ gibi mesajlar oluyor ve beraberinde de kullanıcılara bir link veriliyor. Bu linke tıklanmasından sonra ise virüs hesaba bulaşmış oluyor. Eğer bu virüslerden dolayı Twitter kullanımınıza ara veriyorsanız, mevcut virüs temizlendikten sonra tanımadığınız kişilerin yollamış olduğu mesajlarda bulunan linklere tıklamamalı ya da güvenliğinden endişe ettiğiniz içeriklere tıklamamanız gerekmektedir.

Facebook Virüsleri nelerdir?

Facebook Virüsleri Nedir?

Son zamanlarda sosyal paylaşım sitelerinde kullanıcıların hesaplarına bulaşan virüsler oldukça sıkıntılı dakikaları kullanıcılarına yaşatmaktadır. Kullanıcının isteği olmadan paylaşım yapılmasına yol açan ve bu paylaşımlara tıklayan kişilere de bulaşan virüsler özellikle Facebook kullanıcılarının büyük sıkıntısı haline gelmiştir. Peki Facebook virüsü nedir? Bu virüsler genellikle iki şekilde kullanıcıların hesaplarına bulaşmaktadır. Bunlardan birincisi kişilerin özel Facebook adreslerine yüklenen zararlı uygulamalardır. Bu uygulamaların bulaşma nedeni ise içeriği bilinmeyen link ya da Facebook paylaşımlarına tıklanmasıdır. Bundan dolayı da şüphelendiğiniz ya da içeriğini bilmediğiniz herhangi bir resim, video ya da linke tıklamamalısınız. İkinci virüs ise internet tarayıcınıza bulaşan ve trojan adı verilen zararlı uzantılardır. İkinci grupta adlandıracağımız virüsler diğerine göre daha zararlı içeriğe sahiptir. Bu zararlı virüsler Facebook uygulamasının dışında bulunan bazı linkleri de barındırır ve bu linkler ne olduğunun kişiler tarafından anlaşılmaması için Facebook ya da herhangi bir siteye ait bir siteymiş gibi gösterilmektedir. Bu linklere tıklanılmasının ardından da kişilerin internet tarayıcılarına bu virüs otomatik olarak uzantı şeklinde gelmektedir. Böylece Facebook virüsü nasıl bulaşır gibi soruya da cevap vermiş olduk.

Casus Yazılımlar Nasıl Teşhis Edilir?

Teknolojinin ilerlemesi sonucu casus yazılımlar cep telefonlarımıza kadar ulaşmış durumda. Kişinin fotoğrafları videoları dosyaları gibi birçok bilgi kötü amaçlı kişilerin eline geçiyor. Bu bilgiler insanların hayatlarını büyük şekilde olumsuz etkileyebiliyor. En başta telefon dolandırıcıları!

Telefonlara yüklenen kötü yazılımlar yüzünden birçok kişi telefon dolandırıcılarına servet değerinde paralar veriyor. Bunlardan nasıl korunuruz sorusunun cevabını şu şekilde açıklayabiliriz: