Rus Yapımı Bilgisayar Virüsü: Cerber

Cerber Rus yapımı bir virüs olarak yaklaşık beş ay önce bilgisayar kullanıcılarını tehdit etmeye başladı. Cerber virüsü bilgisayarınızı tamamen ele geçirebiliyor ve ele geçirilen bilgisayarınıza da ulaşmanın tek bir yolu var o da fidye ödemek.

Cerber mail yolu ile bulaşan bir virüs. Mail içerisinde gelen linki tıkladığınızda virüs bilgisayarınıza sızıyor ve cihazınızı tamamen ele geçiriyor. Cerber öyle bir virüs ki bilgisayarınızı kitleyip herhangi bir işlem yapmanızı engelliyor. Bu virüs tam anlamıyla para kazanmak için oluşturulmuş olan bir virüs. Çünkü virüs bilgisayarınıza girdiği zaman siz hiçbir işlem yapamıyorsunuz. Cihazının içerisinde bulunan bütün her şey virüsü kullananların eline geçmiş oluyor. Bilgisayarınıza kavuşmanız için onların istediğini yapmanız gerekiyor ve sizden istedikleri de fidye. Fidye öderseniz bilgisayarınızdan virüsü kaldırıyorlar. Ama fidye ödemezseniz bilgisayarınız içerisinde ne varsa hepsini siliyorlar. Parayı ödediğiniz zaman ise dosyaları geri açıp kullanabileceğiniz konusunda da herhangi bir garantide yoktur. Sizden talep edilen parayı ilk seferde ödemezseniz bu para giderek katlanıyor. Cerber’ in bir diğer özelliği de texttospeach yönteminin olmasıdır. Yani size yapmanız gerekenleri sesli mesaj olarak söylemesi. Cerber Rus kodçular tarafından yazılmış ve daha sonra yer altı forum dünyasında hızla yayılmış. Cerber virüsü Rusya’ da etkisiz olacak şekilde tasarlanmış. Yani sadece Rusya dışındaki bilgisayar kullanıcıları bu virüse maruz kalıyor.

Cerber virüsü e postaya gelen mesaj yoluyla veya sanal dolandırıcılık yoluyla bilgisayarınıza bulaşmaktadır. Bu virüsten ve diğer virüslerden korunmak için yapmanız gereken ilk şey bilgisayarınıza bir antivirüs programı yüklemektir. Yüklediğiniz bu programı düzenli aralıklarla güncellemeyi de ihmal etmemelisiniz. Bunun dışında bilmediğiniz tanımadığınız kişilerden gelen e postaları açmamalısınız.Özellikle spam kutusuna gelen maillere kesinlikle bakmamalısınız. Baktığınızda bile mail çerisinde yer alan linke tıklamamanız sizin yararınıza olacaktır. Ceber virüsünün en kolay ve en çabuk bulaşma yolu maillerdir. Ayrıca bilmediğiniz internet sitelerini ziyaret etmeyin ve siteler içerisindeki reklamlara tıklama yapmayın. Ne yaparsanız yapın yine de bu virüse cihazınız maruz aldıysa önce bir pazarlık aşamasına gidebilirsiniz. Belki bu şekilde sizden istenen fidye miktarını düşürebilirsiniz. Miktarı düşüremezseniz yapmanız gereken parayı ödemek olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

https://humblerise.com/