Sahte güvenlik uygulaması: MAC Defender yüklemeyin!

Birkaç haftadır Mac dünyası ve virüslerle ilgili pek çok şey yazılıyor. Mac’lerin artık virüs saldırılarına açık olduğu söyleniyor, eski günlerin geride kaldığı ifade ediliyor. “Mac Defender olayı” her ne kadar bazı kullanıcılar için sıkıntı yaratan bir konu olsa da, Sihirli Elma olarak mevcut durumu farklı bir açıdan değerlendirmek ve okuyucularımıza ışık tutacağına inandığımız bazı bilgileri paylaşmak istiyoruz.

Mac’ler ve Virüsler

Mac’lerle ilgili yaygın inanışlardan bir tanesi de “Mac’lere virüs bulaşmadığıdır”. Bu elbette %100 doğru kabul edemeyeceğimiz kadar kesin bir ifade. Windows’taki virüslerin çok büyük bir kısmı Mac’ler için hiçbir tehlike oluşturmuyor, bu doğru. Ancak hiçbir sistem için bu kadar kesin söylenemeyeceği gibi, asıl önemli olan, bu sistemleri kullananlar insan olduğu sürece “kandırılmanın” ya da “dolandırılmanın” her zaman mümkün olduğu…

Güvende Miyim?

“Güvenlik” gibi bir konuda da insanları korkutmak ve yönlendirmek sanıldığından çok kolay diyebiliriz. Basında geniş yer bulan konular, aslında sanıldığı kadar kritik olmayabiliyor. Mac Defender olayı sonrasında bazı Mac kullanıcıları gelecek için endişeli olabilirler. Ancak değişen şey Mac’lerin güvenliği değil, Mac kullanıcılarını hedef alan kişilerin taktiklerini değiştirmeleri.

Yani, özetle kullanıcılar olarak bize düşen görev bu konuda panik yapmak ve endişelenmek değil, Mac’imizin güvenliğine önem göstermemiz ve uyanık olmamız.

Saldırı Çeşitleri

İnternet dünyasında pek çok dolandırıcılık türü mevcut, ancak bunları kabaca 4 ana başlıkta toplayabiliyoruz:

  1. Kendi kendine yayılan programlar (virüsler gibi yayınlan malware)
  2. Güvenliği zayıf web tarayıcılarında belirli sitelere girdiğimizde karşımıza çıkanlar (drive-by)
  3. Bizi kandırarak kendini sisteme yükleten programlar (Mac Defender benzeri)
  4. Bilgisayarımıza bir şey yüklemeden, bizi internet üzerinden kandıranlar

Mac kullanıcıları şimdiye kadar çoğunlukla dördüncü tipteki saldırılarla karşılaştılar. Ancak artan Mac sayısı, popülaritesi ve kullanıcı kitlesi sebebiyle üçüncü tipteki saldırıları da görmeye başladık diyebiliyoruz.

Hala Güvenlik Açıkları Var mı?

Yıllarca Windows üzerindeki saldırılar bizleri bezdirdi, sıkıntıya soktu, güvenlik açıkları kapanmasına rağmen güvenlik paranoyası sebebiyle anti-virüs yazılımları yükledik, yetmedi bunları sık sık da güncelledik. Hatta Microsoft’un açıkladığı bir rapora göre Windows 7 bile, güvenlik konusunda eskiye göre iyi bir seviyede. Ve Windows 7 kullanıcıları, Windows XP kullanıcılarının yaşadığı pek çok güvenlik sorununu yaşamıyor…

Ancak saldıranların hedefleri hiçbir zaman bilgisayarımız olmadı, asıl hedef hep “bizdik”. Bilgisayarımız ise bu konudasadece bir araç… Çeşitli görüntüler, uygulamalar ve web sayfaları ile bizi kandırıp, cebimizdeki kredi kartına ulaşmak, bu kişilerin en büyük hedefi. Bu sebeple, Mac’lerimiz daima hedef tahtasında yer alıyor olacak, ancak en kritik nokta, bizim bu konularda bilgili ve uyanık davranmamız.

Hedef: Kullanıcılar

Mac’ler daha popüler oluyor, kullanıcılar artıyor, Windows eskisine oranla daha güvenli hale geliyor; bu sebeple saldırganlar da insanları kandırmak için farklı taktikler uygulamaya çalışıyor. İşletim sistemleri güvenli hale geldikçe, saldırganlar da en kolay hedefe yöneliyor: Kullanıcılar. Amaçlarına ulaşmak için bizi kandırmaya çalışıyor, sahte uygulamaları bile bize yükletmek istiyorlar.

Mac’ler Hala Güvenli mi?

Önümüzdeki dönemde bu saldırılar artabilir, ancak bu Mac’lerin güvenlik seviyesinin düştüğü anlamına gelmiyor. Sadece daha fazla saldırganın hedefi olduğunu gösteriyor. İlerleyen dönemde ise, işletim sistemleri daha güvenli, kullanıcılar daha uyanık olduğu için, bu tarz saldırılar çoğunlukla web siteleri üzerine kayabilir gibi görünüyor.

Unutmayın, hepimiz en az 1 kere kandırılabiliriz. Ancak uyanık ve bilinçli olmak, bu konudaki en kritik nokta…

Ne Yapmalıyım?

Bazen aptallık yapabiliriz, ancak hiç birimiz aptal değiliz. Günlük kullanımımız içerisinde dikkatli olmalı, bu tip üçkağıtlara karşı kullanım alışkanlıklarımızı değiştirmeliyiz. Bilgisayarlarımız için Apple, Microsoft ya da diğer firmalar güvenlik önlemleri alacaklardır elbette, ancak bizim yapmamız gereken, öncelikli olarak en zayıf ve kandırılabilir halka olan kendi aklımızda bu önlemleri almak olmalı.

Yeniden hatırlatmak istiyoruz: Mac’imiz her zamankinden daha da güvenli. Kullanıcılar olarak bizim de bu konularda panik yapmak ve endişelenmek yerine, Mac’imizin güvenliğine önem göstermemiz ve uyanık olmamız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

https://humblerise.com/