Category Archives: Tarayıcılar

“Gideceğiniz yerde kimlik avı saldırısı var” Chrome

Girmeye çalıştığınız site kötü amaçlı yazılımlar içerebilir. Virüs veya kimlik avcıları gibi bir durumda Chrome sizi siteye girmemeniz için size bir uyarı yazısı gönderir. Girmeye çalıştığınız sitede bilgisayarınıza veya size zarar verebilecek bir yazılım olabileceğinden sizi yazılım türüne göre bilgilendirir. Bu uyarılar dikkate almanız sizin ve bilgisayarınızın zarar görmemesini olumlu yönde etkiler. Bilgisayarınızın zarar görmemesi için bu çok önemlidir ve dikkate alınmalıdır. Chrome kullanıcılarının en ufak bir zarar görmemesi için uyarıları en ufak bir şüphe dahi duysa siteye giriş yapmak istediğiniz an uyarısını gönderir ve siteye girmenizi engellemek için önemli hususlara değinir. Bu uyarıların türü şu şekilde olabilir;

“Bu site kötü amaçlı yazılım dağıtıyor olabilir.” uyarısı ve temizleme

Siteniz kötü amaçlı yazılımdan etkilendiyse, bunun nedeni genellikle saldırganın sitenizin denetimini ele geçirmesine izin veren bazı güvenlik açıklarıdır. Saldırgan, (örneğin spam eklemek için) sitenin içeriğini değiştirebilir veya genellikle kimlik avı yapmak amacıyla siteye daha fazla sayfa ekleyerek kullanıcıları kişisel bilgilerini ve kredi kartı bilgilerini paylaşmaları konusunda kandırabilir. Alternatif olarak, kötü amaçlı kodlar (kötü amaçlı yazılım) (örneğin, sayfayı görüntüleyen tüm bilgisayarlara saldırmaya çalışan başka bir web sitesinden içerik alan komut dosyaları veya iFrame’ler) yerleştirebilirler.

Chrome: İstenmeyen yazılım ve kötü amaçlı yazılım incelemesi için istekte bulunma

Kötü amaçlı yazılım veya istenmeyen yazılım incelemesi için istekte bulunma

Siteniz Google dizininden kaldırıldıysa veya herhangi bir güvenlik ihlali olmamasına rağmen önceki kadar iyi bir performans göstermiyorsa yeniden değerlendirme isteğinde bulunun.

Chrome: Sitenize kötü amaçlı yazılımların bulaşmasını engelleme

Kötü niyetli yazılımdan kurtulmanın bedeli, sürekli olarak tedbirli olmaktır. Bu makale, kötü niyetli yazılımın bulaşmasını engellemek için ipuçları ve bilgiler içerir. Ancak, bu makale kesinlikle çok ayrıntılı değildir ve Google, web yöneticilerine daha kapsamlı araştırma yapmalarını önerir.

Sitenizin sağlıklı olup olmadığını izleme

Search Console’un özelliklerinin birçoğu olası sorunları tanımlamanıza yardımcı olabilir. Örneğin:

Chrome: Siteniz Kötü Amaçlı Yazılımlardan Etkilendiyse

Google sitenizin güvenliğinin ihlal edildiğini tespit ederse Search Console aracılığıyla size bilgi veririz (hızlı bir şekilde bilgilendirildiğinizden emin olmak için İleti Merkezi iletilerinizin e-posta hesabınıza yönlendirilmesini sağlayabilirsiniz). Bilgisayar korsanı sitenize kötü amaçlı yazılım yerleştirmişse, diğer kullanıcıları korumak için arama sonuçlarımızda sitenize kötü amaçlı yazılım bulaştığını da belirtiriz.

Kimlik Avı Sayfalarını (pishing) Google’a Bildirme

Kimlik Avı (pishing) ile ilgili detaylı bilgiyi buradan bulabilirsiniz.

Kimlik avı tespit ettiğiniz sayfaları Google’a bildirerek siz de kötü amaçlı yazılımla mücadeleye katkıda bulunabilirsiniz.

Google Search Content’e site eklemek

Haber siteleri ve mobil siteleri dahil, hesabınıza 1000 site ekleyebilirsiniz. Buna ek olarak, sitenizi doğrulamanızı isteriz. İlgili bilgileri size göstermeden ya da araçlarımızı kullanabilmenizi sağlamadan önce, sitenin sahibi olduğunuzu bilmemiz gerektiği için bunu yaparız. Doğrulama, PageRank’i etkilemediği gibi, sitenizin Google’ın arama sonuçlarındaki performansını da etkilemez. (Blogger blogları ve Google Sites kullanarak oluşturulmuş siteleri eklemek için de özel talimatlar vardır.)

Google Sites ile oluşturulmuş bir siteyi Google Search Content’e eklemek

Google Sites

Google Sites’ta oluşturulmuş bir siteyi doğrulama

Blogger Bloglarını Google Search Content’e eklemek

Blogger’da oluşturduğunuz yeni bloglar Search Console’da otomatik olarak doğrulanır. (Hem blogunuz hem de Search Console için aynı Google Hesabı’nı kullanmanız gerekir.) Blogunuz Search Console ana sayfasında görünmüyorsa Site ekle‘yi tıklayın. Siteniz eklenir ve otomatik olarak doğrulanır. Bununla birlikte, daha eski bloglar otomatik olarak doğrulanmaz ve bu blogların meta etiket yöntemi ile doğrulanmaları gerekir.

Meta etiket yoluyla doğrulamayı aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz.

“Kötü Amaçlı Bir Yazılım Chrome tarafından engellendi” uyarısı ve kaldırma

Tarayıcılarımız artık internette online virüs taraması yapabilmektedir. Hemen hemen her firmanın Google, Yandex vs arama motorlarının da virüs tarama özelliği vardır. Bir dosyada veya sayfada virüs tespit ettiklerinde de uyarı vermektedir. Ancak bu tarayıcı antivirüsleri zaman zaman hata yapabilmekte ve virüs olmadığını bildiğimiz dosyalarda bile virüs uyarısı verebilmektedir.

Chrome da bu uyarı şu şekilde çıkmaktadır:

(uzantısı .exe olan bir dosya)  kötü amaçlı bir dosya ve Chrome tarafından engellendi.

Bu uyarıyı kaldırmanın yolu da şu şekildedir: