VIA HD Audio Windows 10 sürücü sorunu

VIA HD Audio sistemi resmi Windows 10 uyumlu sürücü çıkarmadı. Windows kullanıcıları win 10’u yüklediğinden beri ses kartıyla ilgili büyük problemler yaşıyorlar. Yüzbinlerce bilgisayar bu dertten muzdarip. VIA gibi bir firmanın bunu atlaması kullanıcılarını üzse de yapacak bir şey yok.

Çıkan sorunlar bilgisayardan bilgisayara değişiklik gösteriyor. Kimi bilgisayarlarda ses hiç çıkmıyor aygıt bozuk gibi bir uyarı veriyor. Kimi bilgisayarlarda ses jackları çalışmıyor (harici kulaklık bağlasanız bile hoparlör çalmaya devam ediyor). Kimi bilgisayarlarda her şey düzgün mikrofon çalışmıyor. Kimi bilgisayarlarda HDMI’a ses gitmiyor vs. vs.

Siz de bu yazıyı okuduğunuza göre bu sorunları yaşıyorsunuz demektir. Aslında bu sorunların hepsi çözülebilir sorunlar. Bu konuda sıkıntı yok. Eski sürücüyü evirip çevirip bir şekilde bilgisayardan ses almak mümkün oluyor. Fakat esas sorun Windows’un donanımsal bir çıkmaza girdiği zaman verdiği mavi ekran hatasıdır. Ses kartının sürücüsü düzgün olmadığı için (özellikle uzun süreli kullanımlarda) windows 10’umuz mavi ekran hatası vermektedir ve kullanıcıların bildiği gibi bu mavi ekranın onarılması her zaman kolay olmuyor. Çoğu zaman format atmaktan başka şansımız da olmuyor.

VIA, resmi bir sürücü sürümü çıkarana kadar, kullanıcıların kendilerinin geliştirdiği windows 10 sürücüsünü kullanmaktan başka bir çaremiz yok. Öncelikle mevcut yüklü sürücüyü kaldırmamız gerekiyor.

Başlat tuşu üstünde sağ tıklayıp Aygıt Yöneticisi’ni açın. Ses,video ve oyun denetleyicilerinin altındaki VIA HD Audio’ya sağ tıklayıp “Kaldır” ı tıklayın. “Bu aygıtın sürücü yazılımını sil” i tikleyip kaldırın. Daha sonra aşağıdaki sürücüyü indirin.

Windows 10, versiyon 6.0.11.1000, 08/11/2015 tarihli. Bu sürücü DTS ve SRS geliştirmelerini içermez, yalnızca VIA ve Creative Effects’i destekler.

Google Drive’dan indirmek için tıklayın.

Boyut: 76,3 MB
CRC: 58D9FA10
SHA-1: 795B3FF148DB3AA771F72572C8D640F9F8512EDB

(Dosya güvenlidir.)

VIA HD Audio Windows 10 sürücü sorunu” için bir yorum

  1. En azından kulaklık çalışıyordu şimdi o da çalışmıyor. Üzerine Windows her ses ayarına girdiğimde hata veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

https://humblerise.com/