Virüsler ve Kötü Amaçlı Yazılımlar Hakkında Az Bilinen Gerçekler

Teknolojik aletler işlerimizi yapmayı kolaylaştırsa da aletlerin işlevlerini yerine getirmesini engelleyen virüsler ve kötü amaçlı yazılımlar teknolojik nimetlerin kullanılmasını sınırlandırmaktadır. Virüsler ve kötü amaçlı yazılımlarla kişilerin şahsi bilgilerine ulaşılıp kişilere maddi ve manevi zararlar verilmesi en çok yaşanılan sorunlardandır.

Dünyada bilgisayar, cep telefonu ve tablet gibi cihazları kullanan milyonlarca kişi virüslerin saldırısına uğramaktadır. Bilgisayar kullanan kişilerin % 40 nın cihazlarına virüs girmektedir. Bu virüslerin çoğu kişilere mail yoluyla ulaşmaktadır. Kişiler bilmedikleri kişilerden gelen mailleri açtıkları zaman mail içerisinde bulunan linke tıklandığında virüs bilgisayara kolayca sızmaktadır. Virüs bulaşmış olan internet sitelerini bir sefer dahi olsa ziyaret etmeniz bilgisayarınıza virüs buluşması için yeterlidir. Kullanıcılarla dosya veya şarkı paylaşırken de kolayca bilgisayarınıza virüs yükleyebilirsiniz. Virüsleri genelde programlama yeteneklerini geliştirmeye çalışan gençler üretiyor. Üretilen virüs sayısı bir ayda ortalama olarak 6000 civarındadır. Mydoom virüsü en hızlı yayılan virüs olarak tarihe geçmiştir.Virüs programı yüklemek için en çok saldırılan site ise Amazoon.com dur. Amazon.com dışında Apple ve eBay da en çok saldırılan markalardandır. Virüs saldırılarının en çok olduğu ülke Amerika’ dır. Amerika dan sonra Rusya da en çok virüs saldırısına uğrayan ikinci ülkedir. Virüsler ve kötü amaçlı yazılımlar bilgisayarınıza girdiği zaman bilgisayarınızı kullanarak bazı verilere ulaşılmasını engeller. Bilgisayar içinde yer alan programları bozar ve onları kullanmanızı engeller. Bilgisayarda yüklü olan dosyaları silebilir ya da dosya içerisindeki bilgileri değiştirebilir. Bilgisayar içerisinde yüklü olan şahsi bilgilerinize kolayca ulaşılabilir. Bazı virüs programı sadece sizin kişisel bilgilerinizi almaya yöneliktir. Sizin şahsi bilgileriniz alınarak sizden para talep edilebilir veya sizin üzerinizden para kazanılabilir.

Virüs ve kötü yazılımların etkilerinden kurtulmak için bu işlerden anlayan uzman birini desteğini almak önemlidir. Bilgisayara virüs koruma programı yüklenebilir. Bilgisayarınıza yüklediğiniz uygulamalara da dikkat etmelisiniz. Bu uygulamalar içerisinde de bulunan virüsler kolayca bilgisayarınıza sızabilir. Siz hiç  farkında bile olmazsınız. Bu nedenle bilgisayarınız içerisindeki programları sürekli güncellemelisiniz. Bu şekilde bilgisayarınızda bulunan programlarla ilgili açıkları da ortadan kaldırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

https://humblerise.com/