Bilişim Güvenliği Nedir? Neden önemlidir?

Bilişim Güvenliği Nedir?

Bilgisayar ve internet kullanıcılarının son zamanlarda yaptığı araştırmaların ilk sırasında güvenlik sistemleri ve sistem verim artırma yöntemleri gelmektedir. Kullanıcılar için oldukça önemli olan güvenlik sistemleri hem güvenli hem de uzun süreli özel kullanımlara imkan sağlamaktadır. Bilişim güvenliği, kişilerin kullanmış oldukları verilerin herhangi bir bozulma, hırsızlık ya da bu verilerin değiştirilmesine yönelik yapılmış olan çalışmalara karşı verilerinizi korumaya yönelik olarak geliştirilen yöntemlerdir. Genel olarak baktığımız zaman bu güvenlik uygulamaların dört adet önemli kademesi vardır ve bunlardan sadece bir tanesi zarar görmüş olsa bile tüm güvenlik sistemi ile ilgili bir sorun ortaya çıkmıştır diyebiliriz. Alt kollar halinde gerçekleşen bu güvenlik kademelerinin hepsi birbiri ile bağlantılı olduğundan dolayı her kademenin sağlıklı bir şekilde çalışması gerekmektedir.

Güvenlik sistemlerinin ilk başında gizlilik ilkesi gelmektedir ve bu ilkeye göre kaynak ya da bilgilerin üçüncü kişilerden gizlenmesi gelmektedir. Orijinallik ise ağ üzerinden alınan bilgilerin kaynağından emin olunması denmektedir. Bu maddeye göre kaynağı belli olmayan gönderi ya da içerikler sisteminiz için zararlı kabul edilir ve engellenir. Güvenilirlik aşamasında ise sisteminiz içerisinde kayıtlı olan verilerin uygunsuz bir şekilde ya da yetkili olmayan kişiler tarafından değiştirilmesinin engellenmesidir. Bilişim güvenliğinin son alt başlığı da istenildiği anda kaynak ya da verilere ulaşılabilir olmasını ifade eden kullanılabilirlik özelliğidir. Eğer sisteminizde bu aşamalar eksiksiz bir şekilde çalışıyorsa güvenlik problemi ile karşılaşmanız çok düşük bir ihtimaldir.

Bilişim Güvenliği Neden Önemlidir?

Bilgisayar ve internetin aktif kullanıcılarının bu konularda ciddi araştırmalar yapmasının ise belli başlı nedenleri bulunmaktadır. Her şeyin başında kendi güvenliklerini düşünen kişilerin bu tarz araştırmalar yapması ise oldukça yerindedir. Çünkü son zamanlarda karşılaştığımız siber saldırılar, birçok insanımızı mağdur etmektedir. Bilişim güvenliği konusunda kişilerin önlem almasının önemini ise şöyle ifade edebiliriz. Önceleri sistemlerin güvenliklerini tehdit eden kişiler tamamen profesyonel kişilerdi. Fakat şimdilerde internet üzerinden indirilen bazı programlar sayesinde birçok kişi kolay bir şekilde sistemlere saldırılar düzenlemekte ve verilere ulaşmaktadır. Bunun nedeni ise internetin çok hızlı gelişmesi ve verilerin hızlı bir şekilde yayılmasıdır. Bunun yanı sıra artık birçok işlem internet üzerinden gerçekleştiriliyor ve böyle bir durumun olması olayların kontrol edilmesini zorlaştırmaktadır. Güvenlik açıklarının en çok görüldüğü yerler ise alışverişe yönelik kurulmuş olan sistemlerdir. Bu sistemler üzerinden birçok farklı pazar kuruldu ve bu pazarlar üzerinden birçok kişi de olumsuz sonuçlar elde etti. Kredi kartınız ile yapmış olduğunuz ya da özel bilgilerinizi girdiğiniz bu sistemlerin güvenilirliğinden emin olmadan herhangi bir işlem yapmamanızda fayda vardır. Özellikle belirli internet adreslerine girdiğiniz zaman otomatik olarak indirilen programları fark ettiğiniz anda iptal etmeli ve kullandığınız anti virüs programları ile sistemin doğru bir şekilde çalıştığından emin olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

https://humblerise.com/