Tag Archives: güvenliği

Website Güvenliği

Web Site Güvenliği

Gün içerisinde birçok internet sitesi ve uygulamalarına yönelik siber saldırılar gerçekleştirilmektedir. Bu durumlar ile karşılaşmak istemeyen kişilerin ise kurmuş oldukları sistemleri güvence altına almaları gerekmektedir. Bu siber saldırılar özellikle web sitelerine yönelik gerçekleştirilmektedir. Çünkü web sitelerinde scriptin adlı kodlarda bulunan açıklar en kısa sürede kişiler tarafından bulunmakta ve bu kusurların bulunması ile birlikte web sitenizde ya da uygulamanızda bazı değişiklikler yapılabilir ve güvenliğiniz tehdit edilir. Bu gibi sorunlar ile karşılaşmamanız için ise web siteniz üzerinde yapacağınız küçük değişiklikler ile riski en aza indirebilirsiniz.

Web site güvenliği için kişilerin internet siteleri üzerinden yapması gereken ilk şey, sistemde yüklü halde bulunan ya da yeni eklenecek olan klasörlerin chmod değerlerinin gereksiz yere yükseltilmemesi gelmektedir. Uzman kişiler tarafından belirlenen bu değerlerin en güvenli olması için 505 gibi bir değerde girilmesi gerekmektedir. Bunun ardından yapmanız gereken ikinci güvenlik önlemi ise şifreler ve kullanıcı adlarının güvenliğinin sağlanmasıdır. Web sitesi kuracak ya da yönetecek kişilerin bilmesi gerekir ki iyi bir şekilde belirlenen şifrenin harf ve rakam kombinasyonu ile oluşturulması gerekmektedir. Şifrenizi oluştururken yapacağınız harflerde büyük ve küçük harfler, bu harflerin arasına konulacak olan rakamlar, sitenizin giriş bilgilerinin güvenliğinin sağlanmasında oldukça etkili olacaktır. Bu işlemleri sağladıktan sonra ise dikkatli bir şekilde içerik kontrolü yapmalısınız. Eğer sisteminizde alışık olmadığınız ya da ilk kez karşılaştığınız bazı kötü niyetli dosyalar ile karşılaşırsanız bu dosyaları en kısa sürede kaldırmanız gerekmektedir. Web site güvenliği için izlenecek diğer bir yöntem ise site üzerinde kullanılan eklentilerin en güncel haliyle kullanımda olmasıdır. Yazılım şirketleri zaman zaman belirli güncellemeler piyasaya sürmektedir ve bu güncellemeler ortaya çıkarılırken sistemde bulunan açıklar da giderilmektedir. Bundan dolayı sitenizde kullanacağınız güncel eklentiler her zaman daha güvenlidir. Tüm bunları yaptığınız zaman yine siber saldırılar ile karşılaşıyor ve güvenliği tam anlamı ile sağlayamadığınızı düşünüyorsanız yapacağınız tek şey, sisteme giriş yaptığınız yani ana bilgisayarınızın güvenliği sağlamaktır. Hemen her işleminizi gerçekleştirdiğiniz ana bilgisayarınızın güvenliğini sağlayamamışsanız yapacağınız tüm önlemler yine yetersiz olacaktır. Virüs ve keylogger isimli zararlı yazılımlar eğer bilgisayarınızda mevcut ise siber saldırılara hiçbir şekilde karşı koyamazsınız. Bu durumları önlemek için ise bilgisayarınızın güvenlik duvarı ayarlarının yanı sıra ek olarak anti virüs programları da kullanmanız gerekmektedir. Bilgisayarınız için kullanacağınız bu anti virüs programlarını seçerken ise çok dikkatli olmalısınız. Çünkü internet üzerinden indireceğiniz ücretsiz programlar belirli süre ile sizlere sunulmakta ve bu sürenin dolmasıyla birlikte güvenlik önlemlerini yerine getirmemektedir. Üretici firmalardan sağlayacağınız orijinal anti virüs yazılımları ile birlikte ana bilgisayarınızı güvence altına almanızın ardından uzun süre boyunca herhangi bir sorun ile de karşılaşmayacaksınız ve web siteniz de bu durumda olumsuz etkilenmeyecek.

Kredi Kartı Güvenliği

Kredi Kartı Güvenliği

Alışverişlerimiz sırasında sıkça kullandığımız ve neredeyse 18 yaşını tamamlamış olan tüm bireylerin kullanmaya başladıkları kredi kartları, yerinde ve gerektiği gibi kullanıldığı zaman birçok kişiye kolaylık sağlamaktadır. Bankalar tarafından kişilere tanımlanmış olan kaydi paralar ile gerçekleştirilen alışverişlerde, kişilerin hesap kesim dönemlerinde yapacakları ödemeler ile birlikte bu işlemler gerçekleştirilmektedir. İlk kez kredi kartı kullanacak olan ya da mevcut kredi kartı bulunan kişilerin ise belirli güvenlik önlemlerini almış olmaları gerekmektedir. Kredi kartı güvenliği denildiği zaman akla ilk gelen şey kredi kartı şifresidir. Kişilerin kartlarında belirlemiş oldukları bu şifreler ile alışverişler kolay bir şekilde yapıldığından dolayı şifrelerinizi hiçbir şekilde ikinci kişiler ile paylaşmamanız gerekmektedir. Aksi halde kredi kartı şifrenizi bilen kişiler kısa sürede kartınızı alarak işlemler yapabileceklerdir. Eğer kredi kartınızı kaybetmişseniz bunu en kısa sürede banka görevlilerine bildirmeniz gerekmektedir. Çünkü geri bildirim yapmadığınız hallerde kredi kartınız halen aktif pozisyonda kalır ve bu da sizi tehlikeye sokmaktadır.

E-Posta Güvenliği

E-Mail Güvenliği

Çağımızın en çok kullanılan internet araçlarından birisi olan e-mail adresleri, son zamanlarda ciddi tehditler altındadır. Kullanıcıların açmış oldukları e-mail adreslerine zaman zaman gönderilen ve sakıncalı içerikleri bulunan mailler, onların kullanıcı adlarını, şifrelerini ve giriş yaptıkları bilgisayar ile ilgili tüm bilgileri karşıdaki kişilere sızdırmaktadır. Bunun gibi durumlarla karşılaşmamak için ise kişilerin e-mail güvenliği ile ilgili bazı yaptırımlara imza atmaları gerekmektedir. Bunlar için ise izlemeleri gereken bazı yollar vardır.

Bulut Güvenliği

Bulut Bilişim Nedir?

İnternet kullanıcılarının karşılarına çıkan bazı terimler bulunmaktadır. Bu terimlerin büyük bir çoğunluğu ise gün içerisinde kişilerin kullanmış oldukları yazılım ya da internet siteleri ile alakalıdır. Özellikle güvenlik tedbirleri konusunda öğrenilen her yeni bir terim kişilerin bilgilenmesi açısında oldukça önemlidir. Bu terimlerden birisi de bulut güvenliğidir. Birçok kullanıcının bilmediği ve birçoğunun da yeni öğrenmiş olduğu bu terimin ne demek olduğuna bakalım. Bu bilişim hizmetine göre online olarak bilgi dağıtımı yapılan ve ortak ağlar arasında kullanılan hizmetlere verilen isimdir. İsminin neden böyle bir kelime aldığına bakacak olursak da verilen hizmet grafiğinin şeklinin buluta benzemesini söyleyebiliriz. Bu yönüyle de herhangi bir ürün değil tamamen bir hizmet olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bilişim Güvenliği Nedir? Neden önemlidir?

Bilişim Güvenliği Nedir?

Bilgisayar ve internet kullanıcılarının son zamanlarda yaptığı araştırmaların ilk sırasında güvenlik sistemleri ve sistem verim artırma yöntemleri gelmektedir. Kullanıcılar için oldukça önemli olan güvenlik sistemleri hem güvenli hem de uzun süreli özel kullanımlara imkan sağlamaktadır. Bilişim güvenliği, kişilerin kullanmış oldukları verilerin herhangi bir bozulma, hırsızlık ya da bu verilerin değiştirilmesine yönelik yapılmış olan çalışmalara karşı verilerinizi korumaya yönelik olarak geliştirilen yöntemlerdir. Genel olarak baktığımız zaman bu güvenlik uygulamaların dört adet önemli kademesi vardır ve bunlardan sadece bir tanesi zarar görmüş olsa bile tüm güvenlik sistemi ile ilgili bir sorun ortaya çıkmıştır diyebiliriz. Alt kollar halinde gerçekleşen bu güvenlik kademelerinin hepsi birbiri ile bağlantılı olduğundan dolayı her kademenin sağlıklı bir şekilde çalışması gerekmektedir.

Ağ (Network) Güvenliği

Ağ (Network) Güvenliği

İnternet kullanıcılarının ve internet sitesi yöneticilerinin, hem kendilerini hem de kullanıcılarını güvence altına alabilmeleri için birçok farklı noktada önlem almış olmaları gerekmektedir. Bu önlemlerin başında sistemlerin kurulumları sırasında oluşabilecek açıkların tespit edilmesi ve buna göre önlemlerin alınması gelmektedir. Bunun ardından da hem kullanıcıların hem de internet sitesi yöneticilerinin gerekli ağ (network) güvenliği çalışmalarını yapmaları gerekmektedir. Fakat bu konuda ciddi bir ihmal bulunmaktadır. Kişiler sistemleri doğru bir şekilde kurulum yaptırıp ana bilgisayarlarını da güvenlik kontrollerine geçirdiklerinde herhangi bir sorun ile karşılaşmayacaklarını düşünmekteler. Fakat bu aşamaların hiçbiri yeterli değildir ve işlerini şansa bırakmamaları için gerekli güvenlik önlemlerini almaları gerekmektedir.