Tag Archives: nedir

Twitter Virüsleri

Twitter Virüsleri

Twitter, milyonlarca kullanıcı sayısına ulaşmış olan bir sosyal paylaşım sitesidir. Gün içerisinde milyonların aktif bir şekilde kullanmış olduğu bu sosyal paylaşım sitesi ise son günlerde kullanıcı hesaplarına bulaşmış olan virüslerle sarsılmış durumdadır. Twitter virüsleri çok ciddi bir siber saldırıdır. Çünkü bu virüs bir kişinin hesabına ulaştıktan sonra yapmış olduğu paylaşımlar birer spam haline gelir ve bunun yanında da takipçilerine istemsiz bir şekilde mesajlar göndermektedir. Kişilerin dikkatini çekici nitelikte yapılan bu paylaşım ve resimler virüslerin imece usulü yayılmasına neden olmaktadır. Kişilere gelen bazı mesajlar ‘Aman Tanrım, buna inanamıyorum’ ya da ‘Baksana ne kadar da sana benziyor’ gibi mesajlar oluyor ve beraberinde de kullanıcılara bir link veriliyor. Bu linke tıklanmasından sonra ise virüs hesaba bulaşmış oluyor. Eğer bu virüslerden dolayı Twitter kullanımınıza ara veriyorsanız, mevcut virüs temizlendikten sonra tanımadığınız kişilerin yollamış olduğu mesajlarda bulunan linklere tıklamamalı ya da güvenliğinden endişe ettiğiniz içeriklere tıklamamanız gerekmektedir.

SSL Nedir?

SSL Nedir?

Gün içerisinde ziyaret etmiş olduğumuz internet sitelerinin hazır hale gelebilmesi için birçok aşamanın geçilmiş olması gerekmektedir. Bu aşamaların ilki internet sitesinin açılmasının istendiği isim hakkıdır. Bu işlemin ardından birçok kurulum aşaması, içerik bilgilerinin girilmesi, alınacak reklamların listesi ve hazırlığı ve olmazsa olmazlardan birisi olan SSL hizmetleridir. Bu hizmet, web sitelerine yönelik bilgi gönderimlerinde şirketler ve müşterilerin güvenli bir şekilde iletişim ve bağlantı kurmalarını sağlamaktadır. Özellikle e-ticaret üzerine kurulacak olan sitelerde kişilerin kredi kartı numarası gibi bilgilerini korur ve bu bilgilerin banka ile kişiler arasında gerçekleşmesine imkan sağlamaktadır. Ayrıca bu işlemlerin herhangi bir üçüncü şahıslara gitmesini engellemeye yönelik yapılmaktadır.

Penetrasyon Testi Nedir?

Penetrasyon Testi

İnternet üzerinden erişilebilen bilgiler adeta ikinci bir dünyanın ortaya konulduğunu bizlere göstermektedir. Birbirinden farklı konularda oluşturulmuş olan web siteleri üzerinden kullanıcıların erişebilmelerine imkan sağlanan bu sitelerin oluşturulması ve güvenli bir şekilde devam ettirilmesi de oldukça önemlidir. Çünkü internet üzerinden gerçekleştirilen bu işlemlere düzenlenen bazı siber saldırılar bulunmaktadır. Bu saldırılarda internet sitelerinin içeriklerine ulaşılmasının yanı sıra bilgilerin değiştirilmesi ve bu internet sitesine ulaşımların engellenmesi de bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda ise bazı güvenlik firmaları ve internet sitesi yöneticilerinin yapması gereken bazı güvenlik tedbirleri bulunmaktadır. Bunların başında ise penetrasyon testi gelmektedir.

Lamer Nedir?

Lamer Nedir?

İnternet üzerinden kişilerin verilerine erişebilen ve bu veriler ile kendi menfaatleri doğrultusunda hareket eden ya da tam tersine sistem açıklarını tespit ederek kişi veya kurumların herhangi bir olumsuz durum ile karşılaşmamalarına imkan sağlayan bazı kişiler bulunmaktadır. Kendilerinin internet üzerinde bilinen isimleri hackerdir. Bu kişiler internet aracılığı ile kişilerin sistem açıklarından faydalanarak bilgilerine ulaşmaktadır ve bu sanıldığı kadar kolay yapılacak işlem değildir. Buna rağmen internet üzerinde bu işlemleri yapabildiğini iddia eden fakat hiçbir şey gerçekleştiremeyen kişiler vardır. Bunlara internet ortamında lamer denilmektedir.

Hacker Nedir?

Hacker Nedir?

İnternet üzerinden birçok sisteme erişebilen, kullanıcıların hesaplarını yok edebilen ya da bireylerin hesapları üzerinden diledikleri işlemi yapabilen kişilere hacker denmektedir. Bu kişiler bilgisayar yazılımlarında bulunan açıklardan faydalanarak bu bilgilere erişmektedir. Yaptıkları işlemler ile adından söz ettiren ve dünyaca ün kazanmış birçok siber gruplar bulunmaktadır ve ülkemizde de bu grupların sayısı oldukça fazladır. Genel olarak baktığımız zaman birçok resmi belgede bu kişilerin kim olduğuna ilişkin şöyle bir açıklama yapılmaktadır. Kişilerin şahsına ait olan bilgisayarı ya da kurum ve kuruluşların özel bilgilerinin bulunduğu bilgisayar ya da ağ bağlantılara izinsiz bir şekilde giriş yapan kişi ya da gruplardır. Bu açıklamaya göre yorum yapacak olursak elektronik ya da mekanik sistemler üzerinden belirli kurallara göre yapılmış olan sistemleri yanıltan kişilere diyebiliriz.

Firewall Nedir?

Firewall Nedir?

İnternet üzerinden yapılan araştırmalara baktığımız zaman birçok kullanıcı sistemini nasıl güvence altına alacağını bilmemektedir. Bunun için yapmış oldukları aramalarda güvenlik programları ile ilgilidir. İlk etapta bilinmesi gerekir ki bilgisayar sisteminizin mevcut özellikleri ile de zararlı içerikleri engellemeniz mümkündür. Güvenlik konularında yapılmış olan aramalarda adı sıkça geçmiş olan terimlerden birisi olan Firewall, yazılım ile oluşturulmuş olan bir uzantıdır ve bu uzantıya göre internet üzerinden erişmek istediğiniz bazı siteler engellenmekte ya da zararlı olan içerikler engellenmektedir. Güvenlik konularında kendini geliştirmek isteyenlerin ilk olarak başvurması gereken bu durum oldukça önemlidir. Çünkü birçok internet sitesinde kişilerin güvenliğini tehdit eden içerikler gizlenmiş bir şekilde bulunmaktadır. Siz fark etmeden bir internet sitesine girmiş olduğunuz şifreler ya da özel bilgileriniz bu zararlı yazılımlar ile kayıt edilir ve kullanılır. Bundan dolayı firewall kavramı oldukça önemlidir. Çünkü bu uzantı ile bu tarz kötü amaçlı yazılım bulunan siteler engellenmekte ve zararlı içerikler anında sizlere bildirilmektedir.

Facebook Virüsleri nelerdir?

Facebook Virüsleri Nedir?

Son zamanlarda sosyal paylaşım sitelerinde kullanıcıların hesaplarına bulaşan virüsler oldukça sıkıntılı dakikaları kullanıcılarına yaşatmaktadır. Kullanıcının isteği olmadan paylaşım yapılmasına yol açan ve bu paylaşımlara tıklayan kişilere de bulaşan virüsler özellikle Facebook kullanıcılarının büyük sıkıntısı haline gelmiştir. Peki Facebook virüsü nedir? Bu virüsler genellikle iki şekilde kullanıcıların hesaplarına bulaşmaktadır. Bunlardan birincisi kişilerin özel Facebook adreslerine yüklenen zararlı uygulamalardır. Bu uygulamaların bulaşma nedeni ise içeriği bilinmeyen link ya da Facebook paylaşımlarına tıklanmasıdır. Bundan dolayı da şüphelendiğiniz ya da içeriğini bilmediğiniz herhangi bir resim, video ya da linke tıklamamalısınız. İkinci virüs ise internet tarayıcınıza bulaşan ve trojan adı verilen zararlı uzantılardır. İkinci grupta adlandıracağımız virüsler diğerine göre daha zararlı içeriğe sahiptir. Bu zararlı virüsler Facebook uygulamasının dışında bulunan bazı linkleri de barındırır ve bu linkler ne olduğunun kişiler tarafından anlaşılmaması için Facebook ya da herhangi bir siteye ait bir siteymiş gibi gösterilmektedir. Bu linklere tıklanılmasının ardından da kişilerin internet tarayıcılarına bu virüs otomatik olarak uzantı şeklinde gelmektedir. Böylece Facebook virüsü nasıl bulaşır gibi soruya da cevap vermiş olduk.

Bulut Güvenliği

Bulut Bilişim Nedir?

İnternet kullanıcılarının karşılarına çıkan bazı terimler bulunmaktadır. Bu terimlerin büyük bir çoğunluğu ise gün içerisinde kişilerin kullanmış oldukları yazılım ya da internet siteleri ile alakalıdır. Özellikle güvenlik tedbirleri konusunda öğrenilen her yeni bir terim kişilerin bilgilenmesi açısında oldukça önemlidir. Bu terimlerden birisi de bulut güvenliğidir. Birçok kullanıcının bilmediği ve birçoğunun da yeni öğrenmiş olduğu bu terimin ne demek olduğuna bakalım. Bu bilişim hizmetine göre online olarak bilgi dağıtımı yapılan ve ortak ağlar arasında kullanılan hizmetlere verilen isimdir. İsminin neden böyle bir kelime aldığına bakacak olursak da verilen hizmet grafiğinin şeklinin buluta benzemesini söyleyebiliriz. Bu yönüyle de herhangi bir ürün değil tamamen bir hizmet olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bilişim Güvenliği Nedir? Neden önemlidir?

Bilişim Güvenliği Nedir?

Bilgisayar ve internet kullanıcılarının son zamanlarda yaptığı araştırmaların ilk sırasında güvenlik sistemleri ve sistem verim artırma yöntemleri gelmektedir. Kullanıcılar için oldukça önemli olan güvenlik sistemleri hem güvenli hem de uzun süreli özel kullanımlara imkan sağlamaktadır. Bilişim güvenliği, kişilerin kullanmış oldukları verilerin herhangi bir bozulma, hırsızlık ya da bu verilerin değiştirilmesine yönelik yapılmış olan çalışmalara karşı verilerinizi korumaya yönelik olarak geliştirilen yöntemlerdir. Genel olarak baktığımız zaman bu güvenlik uygulamaların dört adet önemli kademesi vardır ve bunlardan sadece bir tanesi zarar görmüş olsa bile tüm güvenlik sistemi ile ilgili bir sorun ortaya çıkmıştır diyebiliriz. Alt kollar halinde gerçekleşen bu güvenlik kademelerinin hepsi birbiri ile bağlantılı olduğundan dolayı her kademenin sağlıklı bir şekilde çalışması gerekmektedir.

3D Secure Nedir?

3D Secure Nedir?

Kredi kartı kullanıcılarının sayısının artması ve kredi kartları ile internet üzerinden kolay bir şekilde alışveriş yapılabilmesi, birçok insanı mağdur etmeye başlamış durumdadır. Çünkü bireyler güvenerek alışveriş yapmaya karar verdikleri bu sitelerde kredi kartı bilgilerini girdiklerinden dolayı bazı yazılımlar sayesinde kötü niyetli kişiler bu bilgilere erişmekte ve kişileri dolandırmaktadırlar. Bu haberlerin basın yoluyla ve kişiler arasında aktarılmasından dolayı birçok vatandaşımız internet üzerinden alışverişler sırasında iki kez düşünmeye başlamıştır. Bu durumun olumsuz etkilerini gidermek isteyen bankalar ise, kişiler e-ticaret kanallarından yapacakları alışverişlerini güvence altına alabilmek için 3D Secure isimli bir güvenlik önlemi geliştirmişlerdir. Bu güvenlik sistemine göre internet üzerinden kredi kartı bilgileri ile alışveriş yapacak kişilere ek güvenlik önlemi getirilmiştir ve internet sitesine girilen bilgiler neticesinde kredi kartından çekilmek istenen tutarlar eğer kişinin cep telefonuna gelen mesajlar sonucu onaylanmazsa alışveriş gerçekleştirilmemektedir.