Adware (Reklam Yazılımı) nedir?

Adware (Reklam Yazılımı), bilgisayarınızda reklamlar görüntülemek, arama isteklerinizi reklam web sitelerine yeniden yönlendirmek ve özelleştirilmiş reklamların görüntülenmesi için ziyaret ettiğiniz web sitelerinin türleri gibi hakkınızdaki pazarlama verilerini toplamak amacıyla tasarlanmış programlara verilen addır.

İzninizi alarak veri toplayan Adware’ler (Reklam Yazılımları), izniniz olmadan bilgi toplayan Truva atı casus yazılım programlarıyla karıştırılmamalıdır. Adware (Reklam Yazılımı) bilgi topladığını size bildirmediğinde kötü amaçlı yazılım olarak kabul edilir. Trojan-Spy davranışını kullanan kötü amaçlı yazılımlar buna örnek gösterilebilir.

Adware (Reklam Yazılımı) sizi nasıl etkileyebilir?

Adware (Reklam Yazılımı), reklam görüntülemek ve veri toplamak dışında genellikle varlığını belli etmez. Çoğunlukla bilgisayarınızın sistem tepsisinde programla ilgili bir işaret görünmez ve program menünüzde dosyaların makinenize yüklendiğine ilişkin bir belirti bulunmaz.

Reklam Yazılımı, bilgisayarınıza başlıca iki yoldan ulaşabilir:

 • Ücretsiz yazılım veya paylaşılan yazılım ile
  Bazı ücretsiz yazılım veya paylaşılan yazılım programları, söz konusu ücretsiz yazılım veya paylaşılan yazılım programının geliştirilmesi ve dağıtılması için fon sağlamaya yardımcı olacak reklam gelirleri elde etmeyi amaçlayan yasal bir yol olarak Adware (Reklam Yazılımı) içerebilir.
 • Virüslü web siteleri
  Virüslü bir web sitesini ziyaret etmeniz Adware’in (Reklam Yazılımı) makinenize yetkisiz bir şekilde yüklenmesine yol açabilir. Bilgisayar korsanı teknolojileri sıklıkla kullanılmaktadır. Örneğin, bilgisayarınıza tarayıcınızdaki bir güvenlik açığı aracılığıyla ulaşılabilir ve gizli yükleme için tasarlanmış Truva atları kullanılabilir. Bu şekilde çalışan Adware (Reklam Yazılımı) programlarına genellikle Tarayıcı Korsanları adı verilir.

Adware’e (Reklam Yazılımı) karşı korunma

Adware (Reklam Yazılımı) programları, genellikle kaldırma prosedürleri içermez ve virüslerin bilgisayarınıza girip fark edilmeden çalışmak için kullandıklarına benzer teknolojilerden yararlanabilir. Ancak, Adware (Reklam Yazılımı) bilgisayarınızda yasal nedenlerle de bulunabileceğinden, antivirüs çözümleri belirli bir Adware (Reklam Yazılımı) programının sizin için bir tehdit oluşturup oluşturmadığını belirleyemeyebilir. Kaspersky Lab ürünleri, Adware (Reklam Yazılımı) algılama ve bunlara müdahale etme seçenekleri sunar:

 • Adware (Reklam Yazılımı) kaldırma
  Kaspersky’nin antivirüs motoru tarafından algılanan bir Adware (Reklam Yazılımı) programının tehdit oluşturabileceğinden şüphelenmenize yol açacak birçok neden olabilir. Örneğin, program izniniz olmadan yüklendiyse ve programın nereden geldiğini bilmiyorsanız ya da Kaspersky web sitesinde programın açıklamasını okuduysanız ve güvenliğiyle ilgili endişeleriniz varsa şüphelenmeniz normaldir. Bu durumlarda, Kaspersky’nin antivirüs yazılımı Adware’den (Reklam Yazılımı) kurtulmanıza yardımcı olabilir.
 • Reklam Yazılımlarını algılamamayı tercih etme
  Adware (Reklam Yazılımı) programlarının algılandığı, ancak bu programların izniniz alınarak yüklenen programlar olduğundan emin olduğunuz durumlarda, programların cihazlarınıza veya verilerinize zarar vermediğine karar verebilirsiniz. Kaspersky ürünleri, bu programların algılanması seçeneğini devre dışı bırakmanıza veya istisna listesine belirli programlar eklemenize olanak tanıyarak antivirüs motorunun söz konusu Adware’i (Reklam Yazılımı) kötü amaçlı olarak işaretlememesini sağlar.

Birçok ücretsiz yazılım ve paylaşılan yazılım programı, siz programı kaydettirdikten veya satın aldıktan sonra reklam görüntülemekten vazgeçer. Ancak, bazı programlar dahili üçüncü taraf Adware (Reklam Yazılımı) yardımcı programları kullanır ve bazı durumlarda bu yardımcı programlar programı kaydettirdikten ya da satın aldıktan sonra da bilgisayarınızda yüklü kalır. Bazı programlarda,Reklam Yazılımı bileşeninin kaldırılması programın arızalanmasına yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

https://humblerise.com/