Fidye Yazılımları (Ransomware) ve Siber Şantaj (Cyber Blackmail)

Ransomware (Fidye Yazılımları) ve Cyber Blackmail (Siber Şantaj)

Ransomware (Fidye yazılımı) Truva atları, bir kurbandan para sızdırmak amacıyla tasarlanmış siber yazılım türleridir. Ransomware (Fidye yazılımları), Truva atı virüsünün kurbanın bilgisayarında yaptığı değişikliklerin geri alınması için bir ödeme talebinde bulunur. Bu değişiklikler arasında şunları sayabiliriz:

  • Kurbanın diskinde depolanan verileri şifreleyerek bilgilere erişememesini sağlama
  • Kurbanın sistemine normal erişimi engelleme

Ransomware (Fidye yazılımı) bilgisayara nasıl girer?

Ransomware (Fidye yazılımı) Truva atlarının en sık rastlanan yüklenme şekilleri şunlardır:

  • Kimlik hırsızlığı e-postalarıyla
  • Kötü amaçlı program içeren bir web sitesinin ziyaret edilmesi sonucunda

Truva atı yüklendikten sonra kurbanın bilgisayarında depolanan bilgileri şifreler veya bilgisayarın normal çalışmasını engeller, bir yandan da dosyaların şifresinin çözülmesi veya sistemin geri yüklenmesi için bir ücretin ödenmesini talep eden bir fidye mesajı bırakır.  Çoğunlukla bu fidye mesajı virüs etkisini gösterdikten sonra kullanıcı bilgisayarını yeniden başlattığında görünür.

Dünya çapında Ransomware (Fidye Yazılımı) yöntemleri

Dünya çapında Ransomware (Fidye Yazılımı) gün geçtikçe popüler hale gelmektedir. Ancak fidye mesajları ve para sızdırma yöntemleri farklı bölgeler arasında değişiklik gösterebilir. Örneğin:

  • Lisanssız uygulamalarla ilgili sahte mesajlar
    Bazı ülkelerde, Truva atları genellikle kurbanın bilgisayarında çalıştırılan lisanssız yazılımlar olduğunun belirlendiğini iddia eder. Ardından ödeme yapılmasını isteyen bir mesaj gelir.
  • Yasadışı içerikle ilgili sahte iddialar
    Bu yaklaşım, yazılım korsanlığının çok yaygın olmadığı ülkelerde siber suçlulara bekledikleri başarıyı getirmez. Bunun yerine Ransomware (Fidye Yazılımı) açılır mesajı bir emniyet yetkilisi tarafından gönderilmiş gibi görünür ve bilgisayarda çocuk pornografisi veya başka bir yasadışı içerik bulunduğunu öne sürer. Mesajla birlikte ceza ödenmesine ilişkin bir talep bildirilir.

Ransomware (Fidye Yazılımları) ve Cyber Blackmail’e (Siber Şantaj) karşı korunma

Truva atlarına, solucanlara ve virüslere karşı korunma hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen bağlantıları tıklatın:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

https://humblerise.com/