Webmaster Tools Adres Değişikliği “Siteniz için 301 yönlendirme yönergeleri bulunamadı” Hatası Çözümü

Google araçları kullanımında karşılaştığımız sorunları artık Google’ın yönlendirici dökümanları bile maalesef çözememekte. Özellikle webmaster tools’daki Adres Değişikliği aracı bir sürü sorun içermektedir. Adres değişikliği aracında 301 yönlendirmesini yaparken bir çok hata ile karşılaşmakta kullanıcılar. Çoğu hatada da maalesef Google personeli çözüm konusunda yardımcı olamamaktalar.

Adres değişikliğinde karşılaşılabilecek en önemli sorunlardan birisi “Eski siteniz doğrulanmadı” hatasıdır. Bu sorunun çözümünü şurdaki yazımızı inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Bir diğer sıkça karşılaşılan hata ise;

Siteniz için 301 yönlendirme yönergeleri bulunamadı. Daha fazla ayrıntı için Google Gibi Getir aracına bakın.

hatasıdır. Üstelik bu sorunları Google Yardım Forumlarından sorsanız bile Google personelleri sizin için kalıcı bir çözüm üretemeyeceklerdir.

Bu hatayı çözmenin yolları aşağıda sıralanmıştır:

  • Öncelikle 301 yönlendirme kaidesini doğru bir şekilde yaptığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Google’da 301 Yönlendirme şeklinde arama yaparsanız detaylı bilgiyi elde edebilirsiniz. Htaccess ve Php ile ilgili yapılmış örnek bir 301 yönlendirmeyi şu yazımızdan öğrenebilirsiniz.
  • Bu hatanın en büyük nedenlerinden birisi de iki sitenizin farklı şekilde Webmaster Tools’da doğrulanmasıdır. Eğer sitenizin birisini Meta yöntemiyle doğruladıysanız muhakkak diğer sitenizi de aynı yöntemle doğrulamanız gerekmektedir. Eğer doğrulamadan da eminseniz;
  • Google hiçbir dökümanında bu kaideden bahsetmiyor ama adres değişikliğindeki en önemli kriterlerden birisi budur. Adres değişikliği yaptığınız 2 site de aynı sunucu da bulunuyorsa Google bu gibi hatalar vererek bunun önüne geçmeye çalışmaktadır. Adres değişikliği yapacağınız site muhakkak başka bir sunucu da bulunmalıdır. 2. sitenizi başka bir hostinge (ip adresleri farklı olması lazım) taşıdığınız taktirde 301 yönlendirmesiyle ilgili karşılaştığınız hatalar tamamen ortadan kalkacaktır.

Eğer verdiğimiz bu çözümler sizin işinize yaramadıysa aşağıdan yorum atarak hatanızla ilgili soru sorabilirsiniz.

Webmaster Tools Adres Değişikliği “Siteniz için 301 yönlendirme yönergeleri bulunamadı” Hatası Çözümü” için 2 yorum

  1. Merhaba. Ben tam olarak ta bu makalenizdeki sorunu yaşıyorum. Her iki sitem de aynı doğrulama yöntemiyle doğrulanmış durumda ve her ikisi de wix altyapısında. Son yazdığınız maddedeki “her iki sitenin de aynı server’da olma” durumuna takılıyor olabilirim tabi ama bunu nasıl çözebileceğimi bilmiyorum. Çünkü her iki domain’im de wix’e bağlı. Bir öneriniz var mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

https://humblerise.com/