3D Secure Nedir?

3D Secure Nedir?

Kredi kartı kullanıcılarının sayısının artması ve kredi kartları ile internet üzerinden kolay bir şekilde alışveriş yapılabilmesi, birçok insanı mağdur etmeye başlamış durumdadır. Çünkü bireyler güvenerek alışveriş yapmaya karar verdikleri bu sitelerde kredi kartı bilgilerini girdiklerinden dolayı bazı yazılımlar sayesinde kötü niyetli kişiler bu bilgilere erişmekte ve kişileri dolandırmaktadırlar. Bu haberlerin basın yoluyla ve kişiler arasında aktarılmasından dolayı birçok vatandaşımız internet üzerinden alışverişler sırasında iki kez düşünmeye başlamıştır. Bu durumun olumsuz etkilerini gidermek isteyen bankalar ise, kişiler e-ticaret kanallarından yapacakları alışverişlerini güvence altına alabilmek için 3D Secure isimli bir güvenlik önlemi geliştirmişlerdir. Bu güvenlik sistemine göre internet üzerinden kredi kartı bilgileri ile alışveriş yapacak kişilere ek güvenlik önlemi getirilmiştir ve internet sitesine girilen bilgiler neticesinde kredi kartından çekilmek istenen tutarlar eğer kişinin cep telefonuna gelen mesajlar sonucu onaylanmazsa alışveriş gerçekleştirilmemektedir.

Eğer kredi kartınızın başkası tarafından kullanıldığını düşünüyorsanız hemen bu sisteme geçiş yapabilirsiniz. Çünkü isteğiniz dışında kullanılmaya çalışılan kredi kartıyla alışveriş yapmak isteyen kişi gerekli bilgileri girdikten sonra yine bu alışverişi tamamlayamaz. Çünkü cep telefonunuza bu işlemi onaylayıp onaylamadığınızla ilgili bir bildiri gelecektir. Oldukça faydalı ve güvenlikli olan alışveriş sisteminin var olmasına rağmen halen internet üzerinden birçok kullanıcı 3D Secure nedir adı altında aramalar yapmaktadır. Bu bilgilerin büyük bir kısmını banka kanalları aracılığı ile öğrenmenizde fayda bulunmaktadır.

Bu sisteme geçiş yapmanızın ardından yine de çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Kredi kartınızı internet sitelerinde kullandığınız zamanlarda kesinlikle güvenilir ve bilinen siteleri kullanmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca hangi amaçla olursa olsun alışveriş yapmadığınız halde sizden kredi kartı bilgilerinizi isteyen sitelere kesinlikle itibar etmemeniz gerekmektedir. Ayrıca sizi alışverişe mecbur bırakmak için gerçek dışı alışveriş tekliflerinde bulunan sitelere de inanıp kredi kartınızı kesinlikle kullanmamalısınız. Çünkü bu sitelerden yapacağınız alışverişler her ne kadar sizin güvenliğiniz için ek önlemler ile yapılmış olsa da cep telefonunuza gelen onay mesajına onay vermeniz halinde alışveriş gerçekleşecektir ve bu durumdan sonra size gönderilen ürün istediğiniz ürün olmayabilir ya da bu ürün istediğiniz kalitede çıkamayabilir. Bu durum ise tamamen sizin sorumluluğunuzdadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

https://humblerise.com/