Android’e virüs bulaşır mı?

Günden güne çoğalan akıllı telefonlara virüs programı yüklemek gerekir mi? Android işletim sistemli telefonlar çok farklı uygulamalar yüklenmedikçe virüsün bulaşabilmesi mümkün olmayan bir sistemdir. Telefonunuza virüs programı yüklemeniz zorunlu değildir. Ama telefonunuzun tehlikede olmadığı anlamına gelmemektedir. Virüslerle genelde bilgisayarlarda karşılaştığımız için telefonda pek alışık olmadığımız bir durumdur.

Android işletim sistemlerini virüse karşı dayanıklı bir şekilde üretmektedir. Yani fazla ismi duyulmaya dosyaları güvenilir olmayan sitelerden telefona programlar indirilmediği sürece korkulacak bir sorun yok. Çoğu zaman telefonlarda çıkanlar virüs sanılmakta. Ama her çıkan reklamı virüs olarak tanımlamamalıyız. Bu sadece telefonunuza yüklediğiniz bir uygulamadan gelen reklam olabilir.

Yani bu durumda korkulacak bir şey yok. İşte android telefonlardaki virüs endişeleri genelde böyle oluyor. Telefonunuza gelen her reklamı virüs olarak kabul etmemek gerekir. Telefona gelen reklamların yarısından fazlası virüs sanılıyor. Bu reklamların sadece çok az bir kısmı virüs olabiliyor. Tabi buda kullanıcını kararına kalmış bir durumdur. Bilinmeyen sitelerden bilinmeyen indirilirken verilen izinlerden dolayı telefonunuza uygulama ile birlikte virüs de indirilirmiş oluyor.

Genelde bu uygulamalar açılmayıp silindiğinde gelen virüs kalıcı oluyor. Yani telefon kullanıcılarının bu durumda çok dikkatli olmaları gerekir. Mesela uygulamaları indirilirken indirme miktarı verilen oylar ve yapılan yorumlar göz ardı edilmemelidir. Tabi bu yazıları okuduktan sonra indirip indirmemek sizin kararınız kalmış bir durum.

Şimdi sorumuzun cevabına gelelim. Virüs programı gerekir mi sorusuna hayır dememiz doğru olur. Ama yine de telefonunuzu garanti altına almak isterseniz anti virüs uygulaması indirebilirsiniz. Ama bu uygulamalar sadece bir şey indirirken virüsün olup olmadığını ve olan virüsün hangi programdan kaynaklandığını bulup size bildirir ve karantinaya alır. Normal bir kişi için aslında virüs programı çok gerekli değildir. Ama telefonunuzda çok fazla önemli bilgi ve kişisel bilgilerinizi saklıyorsanız daha güvenli durumda olmak için antivirüs uygulaması yükleyebilirisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

https://humblerise.com/