Antivirüs Çözümü Seçme

Antivirüs Çözümü Seçme

İhtiyaçlarınız için en uygun antivirüs çözümünü seçmeye çalışırken göz önünde bulundurmanız gereken birçok faktör vardır.  Verilerinizin, dijital kimliğinizin ve mali işlemlerinizin güvenliği söz konusu olduğunda her bir antivirüs çözümünü değerlendirmeye zaman ayırmanız doğru olacaktır.

Ayrıca, internet, e-posta, mesajlaşma ve diğer web hizmetlerini sıklıkla kullanıyorsanız online etkinliklerinizi çok daha güvenli hale getirecek internet güvenliği yazılımlarını ve teknolojilerini içeren bir çözümü tercih etmeniz de önemlidir.

En iyi virüs korumasına sahip olmanızı sağlayacak kriterler

Ne yazık ki, tüm antivirüs ürünleri kötü amaçlı yazılımlara karşı yeterli düzeyde koruma sağlayan güvenilir ve kullanılabilir bir çözüm sunmaz. Aşağıdaki kriterlere göre değerlendirildiğinde piyasada bulunan en iyi 10 antivirüs çözümü bile farklı puanlara sahiptir:

 • Güvenilirlik
  Bilgisayarınızda çalışan diğer yazılımlarla uyumsuzluğa sebep olması halinde, en kapsamlı antivirüs çözümü bile tamamen faydasız olabilir. Bu uyumsuzluklar antivirüs koruma işlemlerinin arızalanmasına veya geçici olarak durdurulmasına yol açarak sizi tehditlere karşı savunmasız bırakabilir.
 • Kullanılabilirlik
  Bir antivirüs çözümünün günlük kullanımı özel beceriler gerektiriyorsa bu çözüm birçok kullanıcı için kullanışsız olabilir. Kullanılması güç olan tüm antivirüs ürünleri, kullanıcıya karmaşık sorular sorar, kullanıcının zor kararlar vermesini gerektirir ve “kullanıcı hataları” olasılığını artırma eğilimi gösterir. Antivirüs yazılımının çalıştırılmasının çok zor olduğu bazı durumlarda, kullanıcı yazılımı devre dışı bırakmayı tercih edebilir.
 • Kapsamlı koruma
  Bir antivirüs çözümü, bilgisayar virüsü veya diğer kötü amaçlı yazılımların saldırısına maruz kalabilecek tüm bilgisayar etki alanları, her türlü dosya ve tüm ağ öğeleri için sürekli koruma sağlamalıdır. Program kötü amaçlı kodları algılayabilmeli, ayrıca e-posta, internet ve FTP gibi bilgisayara giden tüm kanalları veya giriş noktalarını koruyabilmelidir.
 • Koruma kalitesi
  Antivirüs çözümlerinin, daha önceki kötü amaçlı yazılımlara göre çok daha karmaşık olabilecek ve antivirüs programlarının eylemlerinden kaçınmaya yönelik yeni yöntemler içerebilecek yeni bilgisayar virüsleri, solucanlar ve Truva atı virüsleriyle birlikte sürekli olarak değişen agresif bir ortamda çalışabilmesi gerekir. Koruma kalitesi kısmen şu faktörlere bağlıdır:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

https://humblerise.com/