Bilgisayarlar Arası Ağ İletişim Protokolü Nedir? Ne İşe Yarar?

Bilgisayarlar arası ağ iletişim protokolü neyin, nasıl, ne zaman yapılacağını gösteren bir protokoldür. Yani, internet üzerinde yaptığınız her işlem belirli bir sıra ve düzene göre yapılır. Bu sıra ve düzen belirli bir protokol çerçevesinde belirlenir ve her şey bu protokole göre hareket eder.


Bilgisayar üzerinden iletişim kurabilmek için belirli bir şablona ihtiyaç vardır. Bu şablon farklı türlerde olup iletişimin sağlanacağı araca göre farklı şekillerde oluşturulmuştur. Bilgisayar için farklı, internet için farklı ve bluetooth için farklı iletişim protokolleri oluşturulmuştur. Bilgisayarlar arası ağ iletişim protokolünü üç temel kavram oluşturur. Bunlardan ilki sentaks yani söz dizimidir. Söz dizimi; karşı tarafa gönderilecek olan verinin bir söz dizimine sahip olması gerekir. Gönderilecek olan bu verinin yapısı ve formatı önceden bellidir. Yani verinin içerisinde yer alan alıcı ve gönderici adresleri ile veri içerisindeki mesajın hepsinin bir büyüklüğü vardır. Verinin söz dizimi oluşturulduktan sonra bu verinin nasıl gönderileceğide semantik yani anlam bilimi tarafından belirlenir. Burada veriyi gönderecek olanın adresi ile verinin ulaşacağı noktanın, varış noktasının bilinmesi gerekir. Bilgisayarlar arası ağ iletişim protokolünde üçüncü madde ise Timing yani zamanlamadır.İletişimin sağlanması için zamanlama çok önemlidir. Gönderilecek olan mesajın ne zaman gideceği ve karşı tarafa ne zaman ulaşacağı önemlidir. Bu noktada mesajın ne zaman ve hangi hızla gideceği önemlidir. Alıcı ve gönderici arasındaki zaman ve hız tutarsızlığı iletişim kalitesini düşürürken sağlıksız bir iletişimin gerçekleşmesine neden olur ve veri kayıpları yaşanabilir.
Bilgisayarlar arası ğ iletişim protokolleri için geçerli olan bu üç temel madde iletişim sistemlerinin temelini oluşturarak iletişimi sağlayan GSM, GPRS, TCP/IP HTTP ve ISDN protokollerinin temelini de oluştururlar. İletişim sistemlerinde tek bir protokol uygulanmaz. Protokol ailesi veya protokol takımı kullanılır. Bu protokoller bir yazılım ile oluşturulurlar. Bu yazılım iletişim sistemleri arasında koordinasyonu sağlar. İletişim sistemi protokolleri sadece bilgisayarlar için geçerli değildir. İnternetin kullanıldığı telefon ve teknolojik cihazların hepsinde bir iletişim protokolü vardır ve sistem bu protokole göre hareket eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

https://humblerise.com/