Çocuklar İçin Güvenli İnternet Kullanımı

Günümüzde bilgisayar ve internet sistemleri insanların hayatında oldukça büyük bir yere sahiptir. Öyle ki kişiler bilgi edinmek için kitaplar yerine internete başvurmaktadırlar. Hatta kitap ve dergi gibi basılı yayınlar bile bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Bilgisayar ve internet doğru şekilde kullanıldığı zaman kişilere oldukça fayda sağlamaktadır. Ancak bu sistemler yanlış kullanıldığı zaman özellikle çocuklar da büyük sorunlara yol açabilmektedir. İnternet oldukça geniş kapsamlı bir sistemdir ve içerisinde olumlu, olumsuz pek çok farklı içerik barındırmaktadır. Bazı önlemler alarak çocukları olumsuz olan bu içeriklerden korumak mümkündür. Çocuklarda güvenli internet kullanımı için aile bireylerinin alabileceği önlemler şunlardır:

  • Öncelikle çocuğun kullanacağı bilgisayar çocuğun kendi odasında değil de ortak kullanılan bir alanda bulunmalıdır. Bu şekilde aile çocuğun bilgisayar başında ve internette geçirdiği zamanı kontrol altında tutabilir.
  • Aile fertleri çocuk ile güvene dayalı açık bir iletişim ortamı oluşturmalıdır. Çocuğa neden internette fazla zaman geçirmeyeceği ve bazı içeriklerin onun için zararlı olabileceği uygun bir dille açıkça anlatılmalıdır.
  • Eğer ev ortamında çocuğun kullanabileceği bir bilgisayar bulunmaz ise çocuk dışardaki herhangi bir ortamda kontrolsüz bir şekilde bilgisayar ve internet kullanabilir. Bu sebeple çocuğun yaşadığı evde kullanabileceği bir bilgisayar bulunması önemlidir. Sırf çocuğu internet ortamında ki zararlı içeriklerden korumak için bilgisayar kullanımını engellemek doğru bir yöntem değildir ve ileri de daha fazla soruna yol açabilir.
  • Çocuğun internet ortamında şiddet ya da pornografi gibi zararlı içeriklere ulaşamaması için çocuğun kullanacağı bilgisayarda mutlaka bir filtreleme sistemi kullanılmalıdır. Bu filtreleme sistemini özel olarak satın alabileceğiniz gibi bu konu için internet sağlayıcınızdan da yardım alabilirsiniz.
  • Çocuğun internet kullanımını doğru alanlara yönlendirmek için aile bireyleri internet ortamında çocukla birlikte kitap okuma, araştırma yapma gibi doğru uygulamalar yaparak çocuğa bu konuda örnek oluşturmalıdır.
  • Aile bireyleri de bilgisayar kullanımı ve internet hakkında gerekli olan temel bilgilere sahip olmalıdır. Bu şekilde çocuğunu bu konuda daha iyi yönlendirebilir.
  • Çocuğun internet kullanımı günlük hayatını aksatacak ve çocuğun sosyalleşmesini engelleyecek bir düzeye geldiyse ve bu konuda ne yapabileceğinizden emin değilseniz çocuğunuzun okulunda bulunan rehber öğretmeninden yardım isteyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

https://humblerise.com/