Güvenli İnternet Hizmeti

Güvenli internet hizmeti kullanıcıları ulaşmak istemedikleri içeriklerden koruyan ve bu içeriklere ulaşmalarını engelleyen kullanması oldukça kolay olan bir uygulamadır. Bu hizmet kullanıcıların internet sağlayıcıları tarafından ücretsiz olarak sunulmaktadır. İnternet kullanıcılarının bu hizmetten yararlanabilmesi için internet sağlayıcılarından bu hizmeti talep etmesi gerekmektedir. Talep edilmediği takdirde kullanıcılara normal internet hizmeti sunulmaktadır. Bu hizmetten yararlanmak için kişilerin bilgisayarlarına herhangi bir program yüklemeleri gerekmemektedir. Güvenli internet hizmeti kişilere çocuk ve aile profili olmak üzere iki farklı seçenek sunmaktadır. İnternet kullanıcıları istedikleri zaman bu hizmeti alabilir, istediklerinde değiştirebilir ya da hizmeti almaktan vazgeçebilirler.
Güvenli internet hizmeti kişilere internet ortamında bulunan zararlı içerikler hakkında endişelenmeden internet ortamında özgür bir şekilde dolaşma imkanı sunmaktadır. Özellikle bu hizmet çocukları internet ortamında bulunan şiddet gibi zararlı içeriklerden korumak için oldukça etkili bir yöntemdir. Çocuk profili sistemi ‘izinli liste’ yöntemine dayanmaktadır. Bu profil seçildiğinde ağda ki bilgisayar, internet ortamında çocuklar için güvenli olduğu kesinleşmiş sayılı sitelere girebilmektedir. Bu profil seçildiğinde izinli listenin dışında kalan tüm sitelere erişim engellenmiş olur. Bu profil de çocukların zihinsel ve ruhsal yapısını etkileyecek ya da yabancı kişilerle sohbet etmeyi sağlayacak herhangi bir ortama erişim sağlanamaz. Bu sebeple online sohbet siteleri bu profil kapsamında bulunmaz. Çocuklar bilgisayarlarından sadece online sohbet kısmı bulunmayan oyunlara erişebilirler. Ayrıca güvenliği kanıtlanmış haber, dergi, gazete, alışveriş, sağlık, eğitim sitelerine ve tartışılan konunun doğru bir şekilde denetlendiği forum sitelerine de ulaşılabilir. Ancak sosyal medya sitelerine ulaşılamaz.
Aile profili ise ‘yasaklı liste’ yöntemi ile çalışmaktadır. Bu profilde zararlı içerik barındıran siteler listelenmiştir. Ve kişiler bu listenin dışında kalan her siteye ulaşabilmektedirler. Bu sebeple aile profili, çocuk profiline göre daha geniş bir alana sahiptir. Aile profilinde şiddet, zararlı madde, ırkçılık, zararlı yazılım gibi içeriklere ulaşılabilir. Ayrıca oyun, sosyal madde, sohbet gibi içeriklere ulaşmakta mümkündür. Aile isterse bu içerikleri yasaklı listeye ekleterek ulaşımını engelleyebilir. Güvenli internet hizmeti hem çocukları zararlı içeriklerden korumak için alınabilecek en büyük önlemlerden biri olduğu gibi hem de aile bireylerini zararlı yazılımlara ve dolandırıcı sitelere karşı büyük ölçüde koruyabilecek bir sistemdir. Sizde bu hizmetten yararlanmak istiyorsanız internet servis sağlayıcınızı arayarak talep edebilir ve hemen ücretsiz olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

https://humblerise.com/