Firewall Nedir?

Firewall Nedir?

İnternet üzerinden yapılan araştırmalara baktığımız zaman birçok kullanıcı sistemini nasıl güvence altına alacağını bilmemektedir. Bunun için yapmış oldukları aramalarda güvenlik programları ile ilgilidir. İlk etapta bilinmesi gerekir ki bilgisayar sisteminizin mevcut özellikleri ile de zararlı içerikleri engellemeniz mümkündür. Güvenlik konularında yapılmış olan aramalarda adı sıkça geçmiş olan terimlerden birisi olan Firewall, yazılım ile oluşturulmuş olan bir uzantıdır ve bu uzantıya göre internet üzerinden erişmek istediğiniz bazı siteler engellenmekte ya da zararlı olan içerikler engellenmektedir. Güvenlik konularında kendini geliştirmek isteyenlerin ilk olarak başvurması gereken bu durum oldukça önemlidir. Çünkü birçok internet sitesinde kişilerin güvenliğini tehdit eden içerikler gizlenmiş bir şekilde bulunmaktadır. Siz fark etmeden bir internet sitesine girmiş olduğunuz şifreler ya da özel bilgileriniz bu zararlı yazılımlar ile kayıt edilir ve kullanılır. Bundan dolayı firewall kavramı oldukça önemlidir. Çünkü bu uzantı ile bu tarz kötü amaçlı yazılım bulunan siteler engellenmekte ve zararlı içerikler anında sizlere bildirilmektedir.

Bu yöntem internet ağları üzerinden yerel ağınızı korumanın yöntemlerinden sadece bir tanesidir. Bu yöntemin ise iki çeşidi bulunmaktadır. Birincisi veri trafiğini engelleyen türlerdir. Bu tür koruma yöntemlerinde sisteminizin yavaşlamasına yol açabilen aşırı yüklenmeler engellenmeye çalışılmıştır. Bu sayede sisteminizin hep aynı performans ile çalışmasına imkan sağlanmaktadır. İkincisi ise veri trafiğine izin veren türlerdir. Bu tür koruma yöntemlerinde ise sisteminize herhangi bir zarar vermeyecek olan verilerin kullanılmasına izin verilmektedir.

Firewall’ın Dezavantajları Var Mıdır?

Oldukça faydalı olan bu güvenlik uygulamasının elbette bazı dezavantajları vardır ve bunun başında sitelere erişim engelleri gelmektedir. Binlerce kişinin kullanmakta olduğu bazı internet adreslerine bu sistemin yüklü olduğu bilgisayarlardan bağlanılamamaktadır. Bu sizin güvenliğiniz için gerçekleştirilmiş bir aşamadır. Bu sorun herkes tarafından yaşanmakta ve çözümü de oldukça basittir. Güvenlik duvarının gereği olduğundan dolayı erişilemeyen bu siteler özel olarak sisteme tanıtılırsa sorunsuz bir şekilde giriş yapılabilecektir. Fakat bu tanıtma işlemi yapıldıktan sonra sisteme yönelik zararlı içerikler kolay bir şekilde etki edecek ve bazı sistemsel kaynaklı sorunlar ortaya çıkabilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

https://humblerise.com/