Siber Suçlar Nelerdir?

Siber Suçlar Nelerdir?

Teknolojik gelişmelerle birlikte insan hayatının olmazsa olmazları arasına giren bilgisayar ve internet kullanımı, bazı olumsuz etkiler ile karşılaşmaya da başlamıştır. İnternet üzerinden belirli kullanıcı kitlesine ulaşmak amacıyla oluşturulmuş olan siteler ya da herhangi bir uygulamayı internet sayesinde kullanıcılara sunan kurumlar, bazı bilişsel saldırılarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu saldırılara bilişim ya da siber saldırılar ismi verilmektedir. Siber suçlar, herhangi bir bilgisayar ya da bilgisayar ağının kullanılmasıyla işlenen herhangi bir suç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu suçlar bireylere, kurumlara, gruplara ya da topluluklara yönelik gerçekleştirilmektedir. Bilişim suçlarının son zamanlarda en sık rastlandığı alanlar ise bankacılık sektörüdür. Bankaların adı ile kişiler mail adreslerine ya da cep telefonlarına mesajlar gönderen kişiler, bu mail ya da mesajlarda kullanıcıların herhangi bir internet linkine tıklaması ile birlikte onların tüm özel bilgilerine ulaşmakta ve bu bilişim suçlarını işlemiş olmaktadırlar.

Siber suçlara yönelik basından yansıyan haberleri dikkate aldığımızda ise, birçok yerli ve yabancı ünlünün bilgisayarlarına sızıldığını, kişilerin bilgisayarlarında bulunan özel ve mahrem resimlerin ifşa edilmesi ile basında büyük bir ses ortaya çıkmıştı. Siber suçların ortaya çıkma ve yapılmasının nedenleri ise oldukça fazladır. Bu suçların işlenmesinin nedenlerinin ilk sırasında ise şüphesiz ki aşırı para kazanma isteği gelmektedir. Bu doğrultuda bilgisayarlardan izinsiz ele geçirilen resim veya videolar, kişilerin banka ve kredi kartı bilgileri ile bu suçu işleyenler haksız kazançlar da elde etmektedirler.

Hangi Suçlar Bilişim Suçu Kapsamında Yer Alır?

Bilgisayar ve bilgisayar ağı kullanımı ile ortaya çıkan bu suçlar, yasal düzenlemeler ile engellenmeye çalışılmıştır. Eğer siber suçlar nelerdir diye merak ediyorsak, aşağıda yazacağımız maddeleri dikkatli bir şekilde okumamız gerekmektedir.

Öncelikli olarak bilişim suçlarının incelenmesinde bazı yasal maddeler bulunmaktadır. Bu suçların incelendiği ilk kategori ise bilişim sistemlerine yönelik suçlar gelmektedir. Bu kategorinin alt maddelerinde işlenen suçlar ise şöyledir. Kişilerin bilişim sistemine hukuka aykırı bir biçimde giriş yapmaları, bu bilişim sistemini engelleme veya bozmalarıdır.  Siber suçlara yönelik incelemelerdeki diğer madde ise Bilişim sistemlerindeki verilere yönelik suçlardır. Bu maddeye göre de bilişim sistemlerindeki verileri bozma ve yok etme, verileri değiştirme ve erişilemez kılma, bu verilerin başka yere gönderilmesi ve sisteme izinsiz bir şekilde veri yüklenmesi olarak incelenmektedir. Eğer bu maddelerde yer alan durumlarla karşılaşmış ya da karşılaştığınıza yönelik şüpheleriniz varsa en kısa sürede yasal incelemeleri başlatabilirsiniz.

Bu suçları işleyen ya da herhangi bir bilişim saldırısına uğrayan kişiler, haklarını yasal yollar ile arayabilmekte ve resmi kurumlara yapılan başvurular sonucunda da kişilerin bilgisayar ve internet ağları, bununla beraber de sistemleri incelemeye alınmaktadır. Ülkemizde son zamanlarda bu tarz suçların sıkça işlenmesinden dolayı, mahkemelerden çıkan kararlar genellikle caydırıcı nitelikte olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

https://humblerise.com/