SSL Nedir?

SSL Nedir?

Gün içerisinde ziyaret etmiş olduğumuz internet sitelerinin hazır hale gelebilmesi için birçok aşamanın geçilmiş olması gerekmektedir. Bu aşamaların ilki internet sitesinin açılmasının istendiği isim hakkıdır. Bu işlemin ardından birçok kurulum aşaması, içerik bilgilerinin girilmesi, alınacak reklamların listesi ve hazırlığı ve olmazsa olmazlardan birisi olan SSL hizmetleridir. Bu hizmet, web sitelerine yönelik bilgi gönderimlerinde şirketler ve müşterilerin güvenli bir şekilde iletişim ve bağlantı kurmalarını sağlamaktadır. Özellikle e-ticaret üzerine kurulacak olan sitelerde kişilerin kredi kartı numarası gibi bilgilerini korur ve bu bilgilerin banka ile kişiler arasında gerçekleşmesine imkan sağlamaktadır. Ayrıca bu işlemlerin herhangi bir üçüncü şahıslara gitmesini engellemeye yönelik yapılmaktadır.

Birçok web sitesinde bulunan bu hizmet sayesinde e-ticaret sektörü bugünkü gelişimini sağlamıştır diyebiliriz. Bu güvenlik sistemi sayesinde milyonlarca web adresi güvenli veri alışverişi yapmanın yanı sıra iletişim hizmetlerini de kesintisiz bir şekilde gerçekleşmektedir. Bu güvenlik hizmetinin çalışabilmesi için ise sunucunun bulunduğu kısımda bir anahtar ile istemci kısmında bulunan tarafta da çalışacak bir güvenlik sertifikasının bulunması gerekmektedir. Bu özellik sağlandıktan sonra mesajlar şifrelenecek ve deşifre edilmemesi için de gizlilik ile güvenlik hizmeti sağlanmaktadır. Aynı zamanda mesaj gönderen kişinin mesaj göndermek istediği yerin doğruluğu gibi konularda SSL teknolojisi  ile mümkün olmaktadır. Gönderilen mail ya da herhangi bir ileti alıcıya gönderildiğinde doğru tarih ve zaman dilimlerinde gönderilmiş olduğu yine bu sistem sayesinde sağlanmaktadır.

SSL Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Bu sistemin çalışma şekli aslında çok basittir ve şu şekilde gerçekleşmektedir. En basit hali ile burada iki adet anahtar kullanılmaktadır ve bu anahtarlarda bulunan şifreler sistem tarafından belirlenmektedir. Dijital olarak kodlanmış olan bu anahtarlar yalnızca birbirinin anahtarını açabilmektedir. Bağlantı kurmak istediğiniz kişilerin anahtarlarını girdiğinizde de gönderileriniz güvenilir bir biçimde o anahtar sahibine yönlendirilmektedir.

Bu sistem sayesinde güvenilir alışverişler yapılırken iki bilişim cihazı arasında bulunan bilgiler, üçüncü kişiler tarafından görüntülenmeden, doğrudan istenilen kişiler arasında görüntülenmekte ve istenilen bilgisayarlar üzerinden de tekrar görüntülenebilmektedir. Bu sistemle birlikte yaptığınız e-ticaret işlemleriniz sadece sistem üzerinden bankalar bağlantı kurarak yapmaktadır ve bu sertifikanın bulunduğu sitelerden yaptığınız alışverişlerde bilgileriniz sistem sahipleri tarafından öğrenilmemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

https://humblerise.com/