Türkiye Elektronik Ordusu

Türkiye Elektronik Ordusu

Sanal dünya ile ilgili her geçen gün yeni bir bilgi ve haber duymaktayız. Birbirinden farklı sistemlerin gelişmiş olduğu bu sanal alemde artık her şey tek tuş ile mümkün olmakla beraber, birçok kötü amaçlı kullanım da gözlenmektedir. Bu konuda herkesin bileceği kişiler ise hackerlerdir. Bu kişisel bilişim sistemleri üzerinden kişilerin bilgilerine izinsiz bir şekilde erişen, onların kullanımlarını kısıtlayan ve kullanımlarını da takip eden kişilerdir. Bu kişiler ise zaman zaman bir araya gelerek bazı grupları oluşturmaktadır ve ülkemizde de bilişim sistemi konusunda oldukça tecrübeli olan gruplar bulunmaktadır.

Bahsedilen grupların büyük bir çoğunluğu bireysel anlamda herhangi bir olay ile uğraşmamaktadır. Ülkemizde bulunan ve kendilerine Türkiye Elektronik Ordusu adını veren grup ise gerek ülkemiz gerekse dünya basınında kendilerinden sıkça söz ettirmektedirler. Bu grup yapılan araştırmalara göre 2009 – 2010 yıllarında kurulmuş ve web siteleri ile network sistemi üzerinde yoğunlaşmış hacking grubudur. Bu grupta bulunan üyelerin tamamı Türk asıllıdır ve sayıları ile ilgili şuan için sadece belirli tahminler yürütülmektedir. Bu tahminlere göre ise kişi sayılarının 5 ya da 10 kişi olduğu bilinmektedir. İnternet üzerinden faaliyetlerini gerçekleştiren bu grubun ise şuana kadar açıkladıkları herhangi bir siyasi görüşleri bulunmamaktadır. Fakat yaptıkları eylemler bizlere göstermektedir ki grup devletçi ve buna ek olarak da İslamcı bir görüşe sahiptir.

Türkiye Elektronik Ordusu Neler Yapıyor?

Bu grup bu zamana kadar birçok tanınan ve yüksek takipçisi bulunan şirket ya da bireysel hesapları, bununla beraber de Pentagon, NASA ve Interpol gibi kurumların ve kurumlara bağlı olarak faaliyet gösteren site ve oturumları hacklemiştir. Yaptıkları bu işlemlerde ise hem site sahibi olan kurumlara hem de dünya geneline bazı mesajlar vermiştirler. Bu mesajlarının büyük bir kısmında ise belirli alaylar bulunmaktadır. Birçok yabancı istihbarat kurumuna yönelik yapmış oldukları bu işlemlerde onların güvenlik açıkları ile de alaycı bir şekilde konuşmuşturlar. Türkiye Elektronik Ordusu’nun yapmış olduğu eylemlerden en dikkat çekenleri ise şöyledir. FBI’ın zaman zaman gerçekleştirmiş olduğu personel alımlarının duyurulduğu ve gerçekleştirildiği sitenin hacklenmesi. Geçtiğimiz yıllarda oldukça ses getiren İsrail ve Filistin olaylarının gerçekleştiği sırada, Microsoft şirketinin birçok sitesine siber saldırıların gerçekleştirilmesi ve bunun beraberinde de İsrail ulusal televizyon kanalının web sitesinin hacklenmesi. İsrail ve Filistin olaylarının gerçekleştiği sırada bu grup İsrail’e yönelik önemli web sitelerine yönelik çok ciddi saldırılarda bulunmuştur ve bu grubun en son gerçekleştirdiği olay ise Suriye Teknolojik Ordusu’na yönelik siber saldırıdır. Ülkemizde birçok bakanlık sitesine saldırılarda bulunan bu gruba cevap gecikmemiş ve bağlı olarak çalıştıkları sitelere Türk grubu anında karşılık vermiştir. Sanal alemde gerçekleştirilen bu saldırıların kim tarafından hangi yollar ile yapıldığı sürekli olarak araştırılsa da herhangi bir bilgi kesinlik kazanmamaktadır. Çünkü bu zamana kadar çoğu gruba hiçbir şekilde ulaşılmamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

https://humblerise.com/