Android Triada Virüsü Nedir? Nasıl Temizlenir?

Android işletim sistemi olan cihazları kullanan kişileri tehdit eden en yeni virüs Tirada’ dır. Bu virüs Kerpersky tarafından tespit edilmiştir. Bu virüs cihazlara çeşitli yollarla bulaşabilmektedir. Bu nedenle de cihazın bu virüse maruz kalması kaçınılmazdır.
Triada virüsü bütün internet tarayıcılarının hemen hemen hepsine ulaşabilmektedir. Cihaza giren bu virüs internet sitelerine girmek istediğinizde size sürekli reklamlar gösteriyor. Bunun dışında kullanıcıyı doğrudan zararlı içeriklerin olduğu internet sitelerine yönlendirebiliyor. Bu virüs özellikle online bankacılık işlemlerinde etkili olmaktadır. Bu da virüsün en tehlikeli özelliğidir. Banka bilgileriniz şifreleriniz hackerların eline geçerse işte o zaman kötü son kaçınılmaz olur. Tirada virüsü çeşitli yollardan cihazınıza bulaşabiliyor. İnternet sitelerinden, marketteki uygulamalardan veya market dışında değiştirilmiş uygulamalardan cihaza bulaşabiliyor. Ayrıca cihazınızla, güvenli olmayan bir Wifi ağından internete girmiş iseniz virüsün bulaşmasını kolaylaştırmış olursunuz. Triada virüsü işletim sistemine root yetkisi kazandırarak tüm sisteme bulaşıyor. Bu virüs android işletim sistemi olan cep telefonları ve tabletlerde gerekli önlemler alınmazsa görülmesi muhtemel olan bir virüstür.Telefon, bilgisayar ve tabletleri her türlü virüs tehlikesine karşı korumak gerekir. Android işletim sisteminde bazı açıklar bulunmaktadır. Hackerlarda bu açıkları kullanarak android işletim sistemi olan cihazlara saldırılar düzenlemektedir.Androidişletim sistemi olan cihazlara öncelikle virüs koruma programı olan antivirüs programlar yüklenmelidir. Bunun dışında virüsler en çok mail yoluyla bulaşır. Bilmediğiniz kişilerden gelen mailleri açmamalısınız. Merak edip açtığınız mail içerisindeki linke tıklamamanız gerekir. Bu linkler sizi doğruca virüse götürür. İnternette arama yaparken bilmediğiniz sitelere girmemelisiniz. Bu sitelerde gösterilen reklam alanlarında yayınlananlara dikkat etmelisiniz.
Cihazınıza virüs bulaşıp bulaşmadığını anlamanın en kolay yolu; cihazınızda herhangi bir arama yaptığınızda sizi nereye yönlendiriyor. Yönlendirdiği alanlar illegal olmayan siteler ise cihazınıza virüs bulaşmış olabilir. Ayrıca her zaman girdiğiniz ve bildiğiniz bir sayfada gezinirken sürekli olarak reklam çıkıyorsa ve bu reklamlar da özellikle illegal olmayan pornografik gibi reklamlar ise buda cihazınıza virüs bulaştığın işaret eder. Cihazınızı korumanın bir diğer yolu da asla güvenli olmayan bir Wifi bağlantısından internete girmeyin eğer girecekseniz de kişisel bilgilerinizi bu ağ üzerinden paylaşmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

https://humblerise.com/