Düzenli ve Sık Antivirüs Güncellemeleri

Düzenli ve Sık Antivirüs Güncellemeleri

Siber suçluların etkinliklerini artırmaları ve sürekli olarak yeni ve daha gelişmiş kötü amaçlı yazılımlar üretmeleriyle birlikte seçtiğiniz antivirüs çözümünün antivirüs tedarikçisi tarafından düzenli olarak güncellenmesi daha da önem kazanmaktadır.  Düzenli ve sık antivirüs güncellemeleri olmadığında seçtiğiniz antivirüs çözümü yeni ortaya çıkan kötü amaçlı yazılımlara hızla tepki veremeyebilir.

Daha fazla kötü amaçlı yazılım, daha fazla antivirüs güncellemesi demektir

Birkaç yıl önce çoğu kötü amaçlı yazılım programı genellikle kullanıcıların bilgisayarlarına çok fazla zarar vermeye, para çalmaya, hatta geliştirdikleri kötü amaçlı yazılımları dağıtmaya çalışmayan öğrenciler ve gençler tarafından yazılırken tüm yeni bilgisayar virüslerine ve Truva atı virüslerine karşı korunmak gerekmiyordu.  O yıllarda yalnızca gerçekten dağıtılan, nispeten az sayıda kötü amaçlı yazılım öğesi için koruma gerekiyordu.  Ayrıca bu kötü amaçlı programların birçoğu ciddi bir risk oluşturmuyordu.

Bugün ise durum oldukça değişmiştir:

  • Kaspersky Lab’in araştırmaları, kötü amaçlı yazılımların %75’inden fazlasının çok sayıda bilgisayarı etkilemeyi amaçlayan siber suçlular tarafından oluşturulduğunu göstermektedir.
  • Her gün yüzlerce yeni bilgisayar virüsü ve Truva atı virüsü geliştirilmektedir.
  • Ne yazık ki antivirüs tedarikçilerinin önemli sayıda kullanıcının bilgisayarı virüsten etkilenene kadar koruma güncellemeleri sunamadığı birçok durum yaşanmaktadır.

Kötü amaçlı yazılım saldırıları hızla yayılır

Sayıca artış gösteren bu siber suç etkinliklerinin tümü, bir siber tehdide maruz kalma olasılığını da artırmaktadır:

  • Bilgisayarınız, internette gezinmenize bağlı olarak suç niteliğindeki kötü amaçlı yazılımlardan etkilenebilir.
  • Bilgisayar solucanları hızla yayılarak milyonlarca bilgisayara bulaşabilir.
  • İnternet son derece hızlı hareket eden bir ortam olduğu için antivirüs tedarikçiniz yeni algılanan tüm bilgisayar virüslerine ve Truva atı virüslerine yanıt verecek güncellemeleri neredeyse anında sunmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

https://humblerise.com/