Neden Antivirüs Programı Kullanmalıyız?

Teknolojinin gelişmesi insanlar için hem iyi bir şey iken hem de teknoloji amaçlar dışında kötü kullanıldığında insanlar için kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Hayatımızın her alanında yer alan bilgisayar, telefon ve tabletler her zaman işlerimizi kolaylaştırırken bazı durumlarda ise bize zor zamanlar yaşatmaktadır. Bu tür cihazların içerisine giren virüsler hem cihaza zarar vermekte hem de kişisel bilgilerimizin kötü amaçlı kişilerin ellerine geçmesine neden olmaktadır.

Virüs; bilgisayar, telefon tablet gibi cihazlar içerisine girerek cihaz sahibinin cihazı kullanımını engelleyen, kişinin bilgilerini kolayca çalmayı sağlayan bir kötü yazılımdır. Bu kötü yazılımlar özellikle kendilerini geliştirmek isteyen gençler tarafından oluşturulmakta ve çeşitli şekillerde cihazlara bulaşması sağlanmaktadır. Virüsler cihazlara; mail, uygulama içerisinde, internetten alışveriş uygulamaları içerisinde veya güvenli olmayan Wifi ağları üzerinden bulaşabilmektedir. Bu virüsleri oluşturan hackerlar cihazları nasıl ele geçirebileceklerini düşünerek hareket etmektedirler. Bu cihazların korunmasını sağlayacak olan ise antivirüs programlarıdır. Antivirüs programları; cihazlara yapılabilecek her türlü virüs saldırısını önlemek için geliştirilmiş yazılımlardır. Bu yazılımlar cihazlara yüklenir ve veri tabanına girmeye çalışan virüs bu yazılım sayesinde tespit edilerek engellenir. Cihazlar içerisinde dosya, belge, fotoğraf, video, kişisel bilgi gibi birçok korunması gereken doküman vardır. Bu dokümanlar başkalarının ellerine geçtiği zaman kişiler için kötü sonuçlar doğurabilir. İşte bu durumda bu dokümanlara ulaşılmasını engelleyen şey iseantivirüs programlarıdır.

Piyasada yüzlerce antivirüs programı vardır. Bu programlarını her birinin yapısı ve içeriği oldukça farklıdır. Koruma alanları ve virüse karşı savunmaları farklıdır. Telefon, tablet ve özellikle bilgisayarlar içerisinde önemli olan, kesinlikle korunması gereken belgeler var ise kesinlikle antivirüs programı yüklemelisiniz. Antivirüs programı cihazınızdaki bilgileri sinin adınıza korumuş olur. Bazı hackerlar sizin için önemli olan bu dokümanlara ulaştığı zaman sizden para bile talep edebilir. Bu gibi durumlara maruz kalmamak için antivirüs programlarını kullanmak en mantıklısıdır. Bazı zamanlarda öyle virüs yazılımları gerçekleştiriliyor öyle virüsler oluşturuluyor ki antivirüs programları bile bunu tespit edemeyebiliyor. İşte bu gibi durumlarda yapmanız gereken tanımadığınız kişilerden gelen mailleri açmamak ve bilmediğiniz sitelerden uzak durmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

https://humblerise.com/