Yazılım Hakkında Neler Biliyoruz?

Yazılım teknoloji alanında kullanılan bir kavramdır. Yazılım sistemleri hem bilgisayarın kendisini oluşturan donanım araçlarının yönetilmesini sağlarken hem de bilgisayar kullanıcısının yapmak istediği işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Farklı türler de bilgisayar yazılımları bulunmaktadır.

Bilgisayar Yazılım Türleri Nelerdir?

Bilgisayar yazılımlarını genel olarak 3 ana kategoride listeleyebiliriz. Bu listenin başında sistem yazılımları gelmektedir. Sistem yazılımları bilgisayarların çalışmasını sağlayan genel yazılımlardır. Genellikle işletim sistemi, derleyiciler ve donatılar olarak listelenebilir. Bir diğer yazılım türü ise uygulama yazılımlarıdır. Uygulama yazılımları bilgisayarı kullanan kişilerin yapmak istedikleri işleri gerçekleştiren programlardır. Bilgisayarlarda son olarak da çevirici yazılımlar bulunmaktadır. Bu tür yazılımlar farklı bir türde yazılan programları bilgisayar diline çevirmektedirler. Tüm sistem türleri arasında şüphesiz ki en önemli olanı işletim sistemidir. Çünkü işletim sistemi bilgisayarın çalışmasını sağlayan donanımları kontrol ettiği gibi kullanıcıların işlerini gerçekleştirdiği tüm programları da çalıştırmak da ve oluşabilecek arızalara karşı denetlemektedir.

Bilgisayarda ki yazılım türlerinden ikincisi olan uygulama yazılımları da kendi arasında genel ve özel olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Yazılımlara verebileceğimiz en güzel örnek Microsof Office programlarıdır. Bu programlar bilgisayar kullanıcıların işlerini gerçekleştirmesini sağlayan uygulama yazılımlarına örnektir. Günümüz de işletim sistemine bakmaksızın her bilgisayarda çalışan yazılımlar bulunsa da genellikle programcılar tarafından hazırlanan yazılımlar bir çeşit işletim sisteminde çalışacak şekilde tasarlanmaktadır. Ayrıca bazı yazılımların çalışması için bilgisayarın donanım sisteminin de belli özellikleri taşıması gerekebilmektedir. Gerekli donanım özelliğine sahip olmayan bilgisayarlar da bu tür yazılımları çalıştırmak mümkün olmamaktadır. Örneğin üst seviyede tasarlanmış oyun programlarını açabilmek için bilgisayar sisteminizin üst seviyede bir ekran kartına sahip olması gerekmektedir.
Kullanıcıların yapmak istedikleri işleri gerçekleştirmelerini sağlayan yararlı yazılımların yanı sıra zararlı yazılımlar da bulunmaktadır. Zararlı yazılım olarak adlandırılan bu yazılımlar kullanıcının bilgisayarını ele geçirerek dosyalarını silebilmek te ya da kullanıcı hiç fark etmeden kişisel bilgilerini çalabilmektedir. Zararlı yazılımlar kendi kendilerine çoğalabilmekte ve bu şekilde aynı ağ sisteminde yer alan ya da birbirine bağlanan bilgisayarlara bulaşabilmektedir. Bu tür kötü yazılımlar genellikle bilgisayara ve kullanıcıya kasten zarar vermek için bilinçli oluşturulmuşlardır. Programcılar tarafından bu tür kötü yazılımları engellemek ve temizlemek için bu amaçla tasarlanmış uygulama yazılımları bulunmaktadır. Bu yazılımları kullanarak kötü yazılımların bulaşmasını engellemek ya da bulaştıktan sonra temizlemek mümkündür.

Yazılım Hakkında Neler Biliyoruz?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

https://humblerise.com/